ירוק ודמוקרטי? רגע האמת

כותב דוד אלכסנדר:

אני חדש בתנועה הירוקה. הצטרפתי אליה כי האמנתי שהיא מתנהלת באופן דמוקרטי וזאת הפלטפורמה הטובה ביותר לקדם דמוקרטיה ישירה בתוכה וממנה כלפי שאר המדינה. האמנתי ששילוב בין ערכים ירוקים ודמוקרטים יוכלו לבנות מפלגה גדולה שתגשר על מחלוקות הימין והשמאל בציבור ובבוא היום תלכד עם מקוטב ומשוסע.

אזרתי אומץ וכנגד כל הסיכויים התמודדתי לרשימת התנועה לכנסת, לא כי חשבתי שהגיע לצמרת, אלה כי קיוויתי שחבריי, אנשי הדמוקרטיה הישירה, יחליטו לחבור אליי ולחזק את הדמוקרטיה של תנועה דמוקרטית בלאו הכי. חלקם עשו זאת ואני מודה להם על כך.

תוך כדי הריצה התברר לי שעולם כמנהגו נוהג ומריבות על אגו וכוח שולטות בקבלת ההחלטות בצמרת המפלגה. הייתי עסוק מידי בקמפיין בכדי לפקוח את עיניי והדחקתי זאת תוך אמונה שהערכים שחבריי ואני מביאים איתנו יוכלו לתקן כל פגם אנושי.

יותר מהפריימריז עצמם, ועידת התנועה האחרונה הייתה חגיגה דמוקרטית אמיתית. החברים דנו, הצביעו והחליטו על מדיניות וההנהגה קיבלה את התוצאות. או לפחות כך חשבתי. החלטנו לא לחבור לתנועה בראשות לבני ולרוץ לכנסת לבד. זאת הייתה החלטת הבוחר! יצאתי באופוריה מהועידה תוך אמונה עזה כי עשיתי את הצעד הנכון לחבור לתנועה הירוקה.

יום אחרי החגיגה הדמוקרטית, ערפל קרב כיסה את המרחב הווירטואלי. שמועות ופיסות אינפורמציה זעירות החלו לזלוג לקראת ערב בדבר נטישה של רבים מהמנהיגים והמתמודדים. ולבסוף נפלה הפצצה: התנועה חוברת לגוף זר אחרי הכל…

התגובות לא אחרו לבוא. גינויים מתוך המפלגה ועוד נוטשים. מה שהדהים אותי יותר היה גינויים מאנשים שלא חברי מפלגה כלל, אלה ראו בה משהו חדש ומרענן בפוליטיקה. מצביעים פוטנציאלים והרבה מהם.

כל ההחלטות של היממה האחרונה נעשו בחדרי חדרים, תוך חוסר שקיפות וערפול מוחלט. לא יצאו הודעות מסודרות ואתר האינטרנט של התנועה נסגר. כאשר החלו השמועות לצאת, היה זה מאוחר מידיי. פעילים הגיעו לירושלים למחות על תהליך החבירה לתנועה, אך נשארו בחוץ, ללא יכולת השפעה.

ועכשיו בלבול, סלידה וזעם שולטים בכל.

ומה עכשיו?

יתכן שאת הבחירות האלו הפסדנו עוד לפני שהתחלנו לרוץ. ותמיכה באלון טל עם חבירתו לתנועה ברשות לבני משאירה טעם מר מידיי בפה. אפשר לברוח מהספינה הטובעת ואפשר לנסות ולשקמה. למי שהחליט להישאר ולהיאבק אין מנוס מלקבל את ההצעה השלישית עליה הצבענו אתמול: בין אם רצים ובין אם לא עלינו לנקות את הבית.

יתכן שהיה זה הצעד הנכון שלנו, אנשי הדמוקרטיה הישירה, להצטרף לתנועה הירוקה אחרי הכל. לנו יש את הכלים הנכונים לתיקון מנגנוני התנועה והפיכתם לישירים יותר, אשר ימנעו ממצבים כאלו לקרות שוב.

יש צורך באינפוזיה דמוקרטית ישירה גדולה ודחופה לירוקה!

אני קורא לכנס שוב את ועידת המפלגה ולהחליט על הדברים הבאים (אני לא משפטן, אך ברוח זו יש לקבל החלטות אלו):

 • ביטול כל הסכם שהושג עם כל גוף או מפלגה בשבועות האחרונים

 • הדחת אלון טל מתפקיד היושב ראש

 • חקירה ופרסום חשדות לפעילות לא תקינה במהלך הבחירות המקדימות

 • קביעת חוקים המחייבים כל זרוע בתנועה לשקיפות מלאה

 • קביעת חוקים חדשים המגבילים את ההנהגה מלנהוג כרצונה והכפפה מלאה שלה לרצון ועידת המפלגה

 • בחירת ועדת חירום שחבריה ישמשו כיושבי ראש בפועל עד למועד בחירות פנימיות חדש

דמוקרטיה ישירה עכשיו !

דוד אלכסנדר

 1. דצמבר 8, 2012 ב- 9:51 am

  משפוט המפתח ברשימה הזאת הוא "מה שהדהים אותי יותר היה גינויים מאנשים שלא חברי מפלגה כלל, אלה ראו בה משהו חדש ומרענן בפוליטיקה.."

  כן, ככל שרחוקים יותר מהנושא, ככל שמעורבים פחות, ככה זה נראה שהוועידה החליטה משהו אחד, ואז באה ההנהגה המורשעת והחליטה משהו הפוך לגמרי. רוב או כל מי שהיה יותר קרוב לנושא, אומר דברים אחרים. הסיפור כנראה הרבה יותר דומה למה שצבי דביר מראה – בנסיבות בעייתית מאד, שבהן נדרשה ההנהגה לקבל החלטה תוך שעה היא עשתה מה שהיא חשבה שהכי טוב לעשות.

  אם נסתכל על מה שהיה להנהגה ביום חמישי אחה"צ – הצגת רשימה מאד לא מייצגת עם מפלגה מפוגלת ומסוכסכת, או אי הליכה לבחירות.

  כמה מאנשים שמגיבים בזעזוע היו מצליחים לאחד את המפלגה? להריץ אותה לכנסת? עם איזה משאבים? איזה רשימה ? איפה היו האנשים שראו במפלגה משהו חדש ומרענן בפוליטיקה ב-4 השנים האחרונות? כמה מהם בכלל יודעים מה המפלגה עשתה? במה כרוכה ריצה לבחירות. כולם רוצים סמכות , אף אחד לא רוצה לקחת את האחריות שנלוות לסמכות הזאת.

  ההצעה לא לרוץ לבחירות היא כמו שאמרה הארוסה של מיכאל (מצטער לא קלטתי את השם) "כמו סתירה לפנים לכל מה שהשקענו כאן עד כה" מה הייתם אומרים למאות הפעילים שעמלו קשה ב-4 השנים האחרונות כדי לשמור על המפלגה חיה ולתת לה עומק והכרה? "אופס, מצטערים, תצטרכו להמשיך להחזיק מפלגה מחוץ לכנסת עוד 4 שנים, נתראה אז , ביי"?

  אני חושב שכולם חושבים שצריך וועידה, אבל סדר היום שלה בעיני הוא שונה למדי

  – דחיה או אישור של החבירה עם "התנועה",
  – דחיה או אישור להתנהגות הנהגת התנועה (שהרי זה לא רק אלון טל), אם דוחים – צריך לחשוב מה לעשות במקום. לדוגמה אם מדיחים את אלון טל ואת הדס צריך למנות יו"ר חדשים.
  הדחת אלון טל מתפקיד היושב ראש

  לגבי הצעות נוסופות לסדר היום
  – חקירה ופרסום חשדות לפעילות לא תקינה במהלך הבחירות המקדימות – כולנו רוצים את זה אבל הוועידה עצמה לא יכולה לחקור, ולפרם חשדות – איך בדיוק? צריך להבין איך חוקרים חשדות כאלה, מי הגוף שיכול לעשות את זה וכו' – לדוגמה חוקרים פרטיים או המשטרה, או צוות מיוחד וכו'.
  – קביעת חוקים המחייבים כל זרוע בתנועה לשקיפות מלאה – קל להגיד וקשה לעשות. זה לא גוף ממשלתי עם תקציבים , אלא בינתיים אנשים שפועלים בהתנדבות. מטבע הדברים קשה לתעד מה הם עושים, ועוד יותר קשה לחייב משיהו לנהוג בשקיפות.

 2. דצמבר 8, 2012 ב- 1:38 pm

  לארוסתו של מיכאל, ופעילה ירוקה מחוייבת בעצמה, קוראים שירי.

  לגבי החלפת ההנהגה – אני אכן חושב שהיה כאן כשל מנהיגותי כולל, ושצריך להחליף את כולה; אבל אני גם חושב שיש זמן לזה, בהתחשב בכך שהרשימות הוגשו ואי אפשר לשנות.
  והכי חשוב – כאחד ממובילי ההתנגדות להסכם החבירה, וההתנגדות למחטף, אני חושב שבשלב זה לבטל את ההסכם זה לא "עונש" למי שחתם עליו בניגוד להחלטת הועידה אלא "עונש" לכלל התנועה והפעילים – כי את מה שבאמת רצינו, האפשרות לרוץ בכוחנו אנו מול הציבור הישראלי, כבר איבדנו במחטף ואת זה לא נוכל לקבל בחזרה בשום מקרה. הדרך הכי פחות גרועה לדעתי להציל את האג'נדה של החברים היא לחייב את אלון (בין אם הוא מחזיק בתואר יו"ר או לא) לשמש כנציג פיראטי, ע"פ שיקול הדעת של החברים ולא של עצמו.

  • דצמבר 8, 2012 ב- 1:39 pm

   וכמובן שאת כל החקירות צריך להשלים – באמצעות גופים מקצועיים האמונים על חוק וסדר במדינה.

 1. דצמבר 7, 2012 ב- 5:18 pm

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: