ראשי > Uncategorized > החלטת התנועה הירוקה – שרית עוקד

החלטת התנועה הירוקה – שרית עוקד

שלום חברים יקרים

מפלגת התנועה הירוקה התמודדה עם קשיים ומשברים בעבר, והצליחה להתגבר עליהם, ואני מאמינה שגם משבר זה, שכולי תקווה, שיסתיים בסופו של דבר, בכניסת יו"ר של המפלגה לכנסת.

השבועות האחרונים היו שבועות קשים למפגה.

בבת אחת הצטרפו אלינו אנשים רבים, חלקם אנשי ישראל הירוקה, מפלגה אחות, בעלת אידיאולוגיה סביבתית דומה,  בעלי נסיון פוליטי רב, אחרים שייכים לגופים אחרים כגון הפירטים או אנשים אחרים שהגיעו מסיבות שונות.

חלקם התמודד למקום ברשימה לכנסת. דבר שהוביל לכעסים, להאשמות וביעקר לסערת רגשות אצל רבים מהנוגעים בדבר.

למרות נסיונות הגישור שנערכו המטענים נשארו והאווירה הייתה טעונה.

למרות זאת החלטנו להמשיך קדימה. ולרוץ לכנסת.

במחסור אדיר בזמן, ובאנרגיה שהופנתה למקומות הלאה נכונים.

בסיטואציה הזו לקחתי על עצמי לעמוד בראש צוות המו"מ של המפלגה.

לצידי עמדו יורם פומרנץ ואורי אפלבאום, שמיותר ציין ששלושתינו לא התמודדנו בבחירות הפנימות.

ערכנו שיחות עם מספר קבוצות/ מפלגות, חלקן הגיע לידי מו"מ, שהתפוצץ ולא איפשר חבירה.

בסופו של דבר האופציות שעמדו לפנינו היו שלוש:

1.      לרוץ לבד

2.      לא לרוץ

3.      לחבור לציפי ליבני

שלוש האופציות הוצגו בועידה. ונבחרה האופציה של לרוץ לבד.

לאחר החלטת הועידה, החליטו, מסיבות שונות, 4 מתוך העשריה הפותחת: אלון, רחלי, ערן ויעל להסיר את מועמדותם מהרשימה לכנסת.

בסיטואציה שנוצרה, יתר המועמדים שקודמו ל5 הראשונה חששו, שהרשימה לא אטרקטיבית ושלא נצליח לגייס כסף ולהתמודד בצורה עצמאית.

מכאן שיהיה קשה מאוד לקיים את החלטת הועידה- לרוץ לבד.

למרות זאת במהלך יום האתמול ישבנו, אלון, הדס, יפעת, יורם, איתמר, מיכאל, ראובן לידאנסקי ונאור שנקראו לעזור (ותסלחו לי אם שכחתי מישהו) שעות ממושכות וניסנו להחליט מה עושים וכיצד ממשיכים להוביל את המפלגה.

במהלך היום שוחחנו עם חברי מפלגה רבים, ורובם חשבו שכדאי יהיה להתחבר לתנועה של ציפי ליבני.

בסופו של דבר, אחרי שבע בערב, לאחר מו"מ שנמשך מספר שעות עם ציפי ליבני, כאשר התחושה הייתה שיהיה מאוד קשה לרוץ לבד, החליטו שני יושבי הראש על חבירה לציפי לבני למרות החלטת הועידה. מתוך ידיעה והכרה כי זו ההחלטה הכי פחות גרועה. וכי היא מנוגדת להחלטת הועידה.

ההחלטה שהוחלטה אמנם לא אידאלית, אבל זו ההחלטה

ועלינו כחברי המפלגה לקבל אותה ולקוות שאכן יהיו לנו חברי כנסת בכנסת הבאה, ובעזרתם נוכל להצעיד את המפלגה בגאון לבחירות המקומיות ולבחירות הבאות.

ובנימה אישית אגיד שבימים האחרונים הכרתי אנשים טובים, בעלי השקפת עולם סביבתית עמוקה, שפועלים ופעלו לקידומה במישורים שונים ,

שכולי תקווה שביחד נצליח להתגבר על המשבר הנוכחי ונוביל את המפלגה  לעמדות מפתח בחברה הישראלית.

שיהיה לכולנו חג חנוכה שמח

בברכה

דר' שרית עוקד

:קטגוריותUncategorized
 1. יואב
  דצמבר 7, 2012 ב- 8:33 pm

  אז מה שקרה זה שאלון ורחלי החליטו לפרוש ואז התלוננו שאי אפשר לרוץ לבד במצב שנוצר, ואז אלון חזר במטה קסם לרשימה והופס הוא שוב מספר 1 שמייצג את התנועה הירוקה – הפעם אצל לבני, בניגוד להחלטת הועידה.

 2. יואב
  דצמבר 7, 2012 ב- 8:38 pm

  "ההחלטה שהוחלטה אמנם לא אידאלית, אבל זו ההחלטה. ועלינו כחברי המפלגה לקבל אותה" – נראה שבעלי סמכות בתנועה לא הבינו שהועידה היא הריבון והיו"ר הוא זה שאמור לקבל את ההחלטה של הועידה, אפילו שהיא כנראה לא אידיאלית לטעמו, אבל זו ההחלטה.

 3. אורי
  דצמבר 7, 2012 ב- 8:49 pm

  מבקש להדגיש שלא הייתי חלק מהצוות ביום האחרון. לא עודכנתי על ההחלטה ועל ההתפטרויות שבדרך אלא לאחר שהתקבלה ובוודאי שלא הייתי תומך בהחלטה מנוגדת להחלטת הועידה. עם זאת, אין בליבי על ההחלטה באופן מהותי אלא על חוסר המנהיגות שהוביל אליה. מבטיח לפרט בהמשך. שבת שלום

  אורי אפלבוים

 4. דצמבר 7, 2012 ב- 9:06 pm

  שרית עוקד כותבת: "בסיטואציה שנוצרה, יתר המועמדים שקודמו ל5 הראשונה חששו, שהרשימה לא אטרקטיבית ושלא נצליח לגייס כסף ולהתמודד בצורה עצמאית." – אין לכם אמון ברשימה? אין לכם יכולת? אז תתפטרו!

  במקום להתפטר ולאפשר לשאר המועמדים לרוץ לכנסת, וכך לקיים את החלטת הועידה – החלטתם לחרוג מסמכותכם ולהפר את החלטת הועידה.

 5. אבי דבוש
  דצמבר 7, 2012 ב- 10:39 pm

  אני עם אורי בכל מילה. לא עודכנתי ולא נשאלתי. יחד עם זאת, מנצל את הבמה להודות אישית לשרית, שהוכיחה בגרות ואחריות שהייתה אמורה להיות המובן מאליו, אבל נהפכה נדירה במקומותינו. ללא כל אינטרס אישי הקדשת ימים ארוכים לנושא, כאשר סערה מתחוללת סביבך ואנשים עוזבים ובאים. מעריך באמת, גם אם לא מקבל את ההכרעה וודאי, כפי שדייק אורי, את הדרך שהובילה לימים הללו. שבת שלום!

 6. דצמבר 7, 2012 ב- 10:46 pm

  עם כל הכבוד, אין לנו סטטיסטיקאי במועצת המומחים? ככה לא היתה צריכה להתנהל ההצבעה. לכל אחת מהחלופות (ובסופו של דבר היו 4, לא 3! הצבענו גם על חבירה לגופים תואמים אידאולוגית שאינם רצים עצמאית) היה צריך להיות סבב של "בעד-נגד" ולא סבב של "א-ב-ג". מה שנוצר זה מצב קשה לפירוש שבו אפשר לפרש ש"ללכת עם לבני" היא אופציה לגיטימית, בעוד אחרים רואים את סך ההצבעות של "כל אופציה אחרת מלבד לבני" בתור הגוש החוסם הגדול. לצערי "המפלגה הכי דמוקרטית במזרח התיכון" לא פרסמה את המספרים מהועידה של רביעי בערב, אבל הרוב המוחץ היה דווקא לאיחוד עם מימ"ד/ארץ חדשה/משהו תואם אחר, ולא לטובת החבירה ללבני או אפילו הריצה לבד.

  החודש האחרון הוא רצף של דוגמאות איך נאיביות, חורים בתקנון והחלטות חפוזות מדי גרמו לתוצאות מאוד שליליות. ככל שנוקף הזמן ומצטברים הברדקים, ברור לי שערן צדק וצריך היה לקחת פסק זמן לנקיון וסידור מחדש ובניית אמון מאפס. זה אומר גם ניסוח מחדש של תהליכים ותקנון. תקופת אכשרה למועמדים, פריימריז עם ימי "הייד פארק" מראש (אני ורב האנשים ממש לא הכרנו את רב האנשים בטופס ההצבעה), שקיפות בתהליך ההתפקדות וסדרי הבחירות וספירת המעטפות, וכל מני דברים שבתור אחד מצוות בית הדין נחשפתי אליהם ונואשתי מחוסר המחשבה-תחילה שבלט בחלק מההחלטות שהביאו אותנו למצבנו היום.

 7. חן
  דצמבר 8, 2012 ב- 1:49 pm

  אני מבקש מצוות המו"ם שקיפות ולחשוף , עם מי דנתם במשא ומתן ומה היו הדרישות או ההצעות שלהם , ומה שלכם, ולמה התפוצץ המשא והמתן עם כל קבוצה ומפלגה.

 8. עמוס
  דצמבר 8, 2012 ב- 1:58 pm

  ההחלטה בדבר אישור לצוות המו"מ להמשיך ולנהל מגעים עם גופים אחרים כםי שציין עירא הדגישה שמדובר בגופים שאינם במפלגות החברות בכנסת ושאינם התנועות הגדולות. הניסוח הזה בא לבטא את כוונת הועידה לשלול חזרה למו"מ עם לבני.
  לאן נעלם המו"מ עם מימד ומלכיאור, שהפציע לרגע חטוף בועידה ביום רביעי ועשה רושם שיש בו סיכוי ממשי? אני קבלתי את הרושם שהסיכוי הזה היה מה שהכתיב את ניסוח אותה החלטה.

  לאורך כל השבוע האחורן חברי התנועה הירוקה סבלו מחוסר עצום במידע, והאמת היא שגם ההצבעות שנעשו נעשו ללא דיון מסודר שיכול היה לאפשר לכל העמדות לבוא לידי ביטוי. למה לא נקט צוות המו"מ במדיניות של שקיפות, כפי שיההי נהוג בעבר וכפי שכל החבים ציפו שיקרה? במקביל לאותו סקר מייל אומלל ניתן היה להעלות הודעה לאתר ברגע שהחלו להתנסח ההודעות האלו. אני בדקתי את אתר התנועה מדי כמה שעות לאורך יום חמישי כדי לראות אם יש הודעה חדשה כלשהי. בטח גם רבים אחרים עשו זאת. אם ערן התפטר כבר בצהרריים היתה צריכה להיות על כך הודעה באתר. כנ"ל לגבי שאר ההתפטרויות. משיחות שלי עם חברי התנועה ביומיים האחרונים אני לומד שחלק מהם שמעו שמועות שונות לכל אורך היום – כל אחד היה מעודכן בצורה אחרת ובמידע אחר. למען האמת, הרושם שלי הוא שדבר זה נכון לגבי אירועים שונים במהלך כל השבוע האחרון. מי שבחר לקחת תפקיד רשמי – בין אם בהנהגה ובין אם במזכירות – לא יכול לשמור מידע לעצמו. זה אחד הדברים שדורשים טיפול מיידי.

  • דצמבר 9, 2012 ב- 12:48 am

   שפתיים ישקו. אם לא הייתי כותב מייל אישי לרחלי, לא הייתי שומע על עזיבת הרביעיה אתת הרשימה עד הערב, וגם אז זה לא היה ברור אם זו היתה עזיבה של הרשימה, ההנהגה, או המפלגה בכלל. השקיפות כאן לא ממש מחלחלת.

 1. דצמבר 8, 2012 ב- 2:41 pm

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: