ראשי > Uncategorized > התנועה הירוקה – ממדינה בהקמה למדינה בת-קיימא

התנועה הירוקה – ממדינה בהקמה למדינה בת-קיימא

 כתב:  עדן בר לב

1. מדוע לשנות את המיתוג הנוכחי של התנועה הירוקה?

המיתוג "התנועה הירוקה – אנשים שעושים" אולי היה נכון למציאות שלפני קיץ 2011, אבל  במציאות של אחרי קיץ 2011  יש לא מעט "אנשים שעושים" בכל מיני התארגנויות. לכן “אנשים שעושים” אינו מייחד את התנועה הירוקה, אלא משדר לציבור תמונה של קבוצה פעלתנית של פעילים סביבתיים, ולא יותר. להבנתי – זה ממש לא מסר נכון בשביל מפלגה שמכוונת גבוה בהרבה מ"סתם" מפלגת נישה סביבתית.

2. יתרונות ההצעה: “ממדינה בהקמה למדינה בת-קיימא”

 • ממלכתיות

ישראל הסקטוריאלית והעושה לביתה שכחה את הממלכתיות, זו שמתקשרת לראיה הרחבה של מייסדי המדינה. האזכור של המדינה פעמיים מחזיר את הממלכתיות לזירה הפוליטית ומשייך אותה לתנועה הירוקה. לא עוד "סתם" מפלגת נישה, אלא תנועה פוליטית שמציעה גישה של ראיה ממלכתית רחבה.

 • הקשר היסטורי

"מדינה בהקמה" מקשר את התנועה הירוקה לעברה של מדינת ישראל. לא עוד מפלגה "תלושה" מההיסטוריה של ישראל, אלא מפלגה שמתכתבת עם העבר של מדינת ישראל. בנוסף יש כאן אבחון של הבעיה הרחבה של מדינת ישראל: המדינה עדיין תקועה בשלב ההקמה.

חזון

לפנינו תנועה עם חזון מה ואיך המדינה תהיה בעתיד. לפי חזונה של התנועה הירוקה, מדינת ישראל תהיה "מדינה בת-קיימא". זה אומר שני דברים: האחד – עצם זה שיש לנו חזון! השני – סוף-סוף תפיסת העולם של התנועה הירוקה באה לידי ביטוי קרוב מאוד לשם שלה, מה שמסביר חד-משמעית מהו החזון של התנועה הירוקה.  עוד יתרון הוא שהביטוי "מדינה בת-קיימא" משדר גם ביטחון בעתידנו, כלומר ש“אנחנו כאן כדי להישאר". קיומנו כמדינה אינו זמני ואנחנו לא יושבים על המזוודות.

תמונה: יגאל שתיים

 1. יוני 4, 2012 ב- 5:02 pm

  רק לוודא – הכוונה היא לשמור על השם, אבל להחליף את הסיסמא?
  אם כן, נשמע מצויין

 2. oz
  יוני 4, 2012 ב- 5:46 pm

  מסכים בהחלט, ומוסיף סלוגן משלי "אנחנו כאן כדי להישאר"

 3. יוני 4, 2012 ב- 6:26 pm

  אני אוהב את הסלוגן הזה יותר מכל השאר ומתחבר אליו מאוד. הוא מציג לדעתי את מה שאמור להיות מהות התנועה הירוקה – אוסף של אנשים, בעלי דעות מגוונת, שהמשותף להם הוא חשיבה לטווח ארוך, שזה מאוד חסר בכל שאר המפלגות, על האידיאולוגיות השונות שלהן.
  האידיאולוגיה שלנו צריכה להיות נציבות הדורות הבאים – להתחילה לחשוב קדימה ולתכנן בהתאם.

 4. יואב שמר קונץ
  יוני 5, 2012 ב- 6:47 am

  אני מציע ללמוד מהצלחת המפלגות הפיראטים באירופה כרגע. מצביעים צעירים, בפעם הראשונה, מואסים במפלגות המסורתיות ונותנים קולם לפוליטיקה אחרת. דגש על דמוקרטיה פנימית, פוליטיקה נקייה וישרה, היא מפתח להצלחה בציבור, לא ססמא כזו או אחרת, לדעתי. העם רוצה פוליטיקה אחרת. "מדינה בת קיימא" נשמע לי קצת לא קליט כרגע בציבור, וממשיך את הנישה הסביבתית לחלוטין מול בעיות חברתיות קשות ביותר. בעייתי.

  • עדן ב.
   יוני 5, 2012 ב- 11:17 am

   יואב, המושג "בן-קיימא" (להבדיל מ"קיימות") הוא רב-משמעי (אם כי לדעתי המשמעויות השונות קשורות היטב זו לזו). גם אוזן "לא ירוקה" תקלוט שמדובר לא רק ביישום של גישת ה"קיימות" במדינת-ישראל, אלא בעצם זה שישראל היא כאן להשאר, מה שישרה ביטחון בעתידה של המדינה (ואני זיהיתי כמיהה לכך אצל הרבה אנשים שחרדים להמשך קיומה של מדינת ישראל). השילוב של המשמעויות הנ"ל הוא שיכול "לעשות את העבודה" בשביל התנועה הירוקה.
   כמו-כן אך תשכח שבגישה של הדמוקרטיה הישירה/נזילה ה"טהורה" אנחנו מאבדים את סדר-היום הסביבתי-חברתי ולא נכון לזנוח אותו לחלוטין רק כי זה "יגניב" את הצעירים. מצד שני לא מעט חברי תנועה (ואני ביניהם) כן מעוניינים לשדרג את הדמוקרטיה ובפרט את הדמוקרטיה הפנים-תנועתית (שגם ככה עולה בהרבה על זו שברוב הגדול של המפלגות בישראל) כדי, למשל, לדון בענייני התנועה ועמדותיה (כרגע מדובר בעמדה בעניין המדיני), והכיוון של דמוקרטיה ישירה/נזילה די נראה לנו.

   למשל, ההערה של ד"ר לטיף על החשיבה על הדורות הבאים שעלולה לצאת נפסדת מדמוקרטיה ישירה/נזילה (וההסבר של המרואיין ממפלגת הפיראטים):

 5. יואב שמר קונץ
  יוני 6, 2012 ב- 9:03 pm

  עדן. יכול להיות שאתה צודק, אבל זה דיון אחר לדעתי. אזרחים לא מאמינים לפוליטיקאים. המקצוע סובל מתדמית גרועה. גם "עיר לכולנו" בתל אביב היתה גם "מגניבה" לצעירים, אבל גם אופוציזיה רצינית לשלטון של חולדאי שם. אם "בר קיימא" היה כזה אטרקטיבי למה קוראים לניון גרין דיל בעברית "כלכלת המחר"? הנקודה היא שהפיראטים באירופה עונים לצורך אמיתי של הבוחרים הצעירים. הם עם הפנים לאזרחים, לחברה, למצביעים, וזה עובד. יש לי הרגשה שישראלים שכל כך רוצים ממלכתיות והסטוריה הם לא יצביעו לתנועה הירוקה. השאלה למי פונים ומי האלקטורט הפוטנציאלי של התנועה הירוקה.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: