ראשי > דעות > תחושות לאחר הועידה האחרונה

תחושות לאחר הועידה האחרונה

דברים רבים היו מטרידים בעיני בהתנהלות הועידה ביום ו האחרון.

על מנת להסביר את תחושותיי חשוב לי לספר שאני חברה ב"תנועה הירוקה" כמעט שנה וזו הועידה השנייה שאני משתתפת בה במהלך התקופה הזו.

התנהלות הועידות התנועתיות ובתוכן ההצבעות על נושאים שונים מטרידות אותי הרבה יותר ממה שעשו חברי ההנהגה מאז שנבחרו.

מה שקרה ביום ו' היה בעיני חבל ומצער ואפילו מחליש:

כל מי שארגן השתלמות, או כנס או יום למידה בכל תחום שהוא יודע שהגיוני ורציני לעסוק קודם כל בנושא המרכזי, תחום התוכן שעליו הוחלט ורק אחר כך, משאירים משבצת זמן קצרה יותר לעניינים נוספים. הועידה האחרונה התנהלה הפוך מכל הגיון בעיני.

מדוע הנושא המהותי, התכני והמרכזי שנקבע לועידה זו- הנושא המדיני– נדחק לקרן זוית? לא התקיים דיון אמיתי בנושא זה, ולא תהליך משמעותי של למידת ההצעות, למידה שבסופה תוכל להתקיים הצבעה רצינית, כזו שתוצאותיה יישקפו וייבטאו את הלכי הרוח, רצונותיהם ודעותיהם של חברי המפלגה.

לאחר הועידה חשבתי שאולי דחיקת הנושא המדיני שוב, היא מכוונת. אולי אנחנו נמנעים מלדון באמת בנושא הזה?? אחרת, אני פשוט לא מצליחה להבין מדוע סדר הדברים בועידה היה כפי שהיה!

זו הפעם השנייה שאני מתבקשת להצביע במהלך ועידה על נוסחים שנוסחו בזמן הועידה עצמה, בעל פה, באופן שהוא אולי חוקי על פי התקנון, אך אינו רציני, מכעיס ויוצר תחושה לא דמוקרטית. זה שחברי מפלגה מתבקשים להצביע עוד לא הופך את ההצבעה לדמוקרטית, כזו המשקפת את דעות החברים אשר ניתן להם זמן ללמוד ולהבין את הנושא הנידון.

ולא רק תוכן ההצבעות היה בעייתי, גם ארגון ההצבעה- באיזה אופן מצביעים, על ידי הרמת הפתק או מסירת הפתקים ליוזמי ההצעה (אופן הצבעה שהיה פתרון יצירתי לאותו רגע אך לא נכון כמבנה הצבעה קבוע).

ארגון ההצבעה אינו זוטות והוא חייב להיות קבוע מראש ובנויי כהלכה. וגם בעניין זה חשוב בעיני שנלמד מטעויות.

אני שמחה שנכחתי בועידה זו והלוואי שנצליח לשפר את ההתנהלות כי זו הנוכחית מחלישה אותנו ומרחיקה מצטרפים חדשים. זו לא ההתנהלות התקינה שדורשת מעצמה המפלגה הזו. אז בואו נשנה זאת בפעם הבאה. ואם בודקים ב"ציציות" את עשייתם של חברי ההנהגה בואו נבחן באופן מעמיק ומחזק את האופן שבו מתנהלות ועידות התנועה שאמורות להיות לבה של מפלגה דמוקרטית.

דפנה ליבנה,

חברת התנועה הירוקה

:קטגוריותדעות תגיות:
 1. ינואר 9, 2012 ב- 12:03 pm

  אני חושב שביטאת את התחושה הרווחת. בהחלט יש מקום לשנות את מבנה הוועידות מצד התכנים. מילא את שמכירה את התנועה כבר תקופה ארוכה, אבל הבעיה היותר גדולה היא אנשים שלראשונה נחשפים לתנועה.

 2. Susann Codish
  ינואר 9, 2012 ב- 12:22 pm

  אני די מזדהה עם מה שנכתב, בייחוד לאור העובדה שאני, כשומרת שבת, הייתי חייבת לעלות על הרכבת של 13:30 ולכן נאלצתי בכלל לעזוב לפני ההצבעה וזה די ביאס אותי. מצד שני, אני חושבת שהעניין הספציפי הזה – של נייר העמדה המדיני – אינו מחייב התייחסות כ"כ כבדת-ראש. כמו שאורי שיינס אמר בועידה, היכולת שלנו להשפיע על העניין הוא "כזה" – כשהוא מרחיק את אצבעותיו כ-2 ס"מ זו מזו, בשעה שיכולתנו להשפיע על נושאים אחרים (חולות סמר, ים המלח) הוא "כזה" – ופתח את זרועותיו לרווחה.

  אבל – להשאיר את ה"בשר" של הועידה (והצמחונים מביניכם – אנא סילחו לי) לסוף – זה מאכזב. הלוואי ונלמד לבאות, ולזה יש לי רעיון מגניב לועידה הבאה: בואו נעשה הפנינג ענק החל מיום ה' אחה"צ, עם חוגים, הפעלות, ריקודים, מעגלי דיון (כהכנה להצבעות של יום ו'), יוגה, והמון-המון כיף, לינה במחנאות או באירוח ביתי, והמשך ועידה עם הצבעות למחרת. מה דעתכם?

 3. רחלי תדהר קנר
  ינואר 9, 2012 ב- 2:09 pm

  שלום רב,
  מעבר לדיון הספיציפי על העמדה המדינית, והדרך בה התנהלה הועידה, אני יצאתי בתחושת פספוס בגלל עוד סיבה : שלא השכלנו והצלחנו לייצר התלהבות, עם תחילת השנה האזרחית, עם ניחוח קל של בחירות באופק. בפנטזיה שלי ולפי תפיסתי, ועידה אמורה לייצר בוסט של פעילות והתרגשות. וזה לצערי לא קרה בועידה הזו. אפשר ללמוד מזה ולהצליח יותר בוועידה הבאה, אני מאמצת בחום את ההצעה של סוזן.
  ולענייננו:

  ההצעה של נדב , המקורית, כוללת בתוכה כמובן, גם התיחסות לאושיות חברתיות. הרי אין הפרדה אמיתית, מהותית בין חברה וסביבה וברור לכל שאנחנו עוסקים גם וגם. אין חיה כזו: מפלגה סביבתית בלבד, ואין חיה כזו- צדק סביבתי מופרד מצדק חברתי. כל סוגיה שהיא, נוגעת גם וגם. ולכן הפתרונות והחזון שאנחנו מציעים מתייחסים לגם וגם. וזה ימשיך להיות ככה.

  אין ספק גם שההצעה של נדב ששר היא גולמית ויש עוד עבודה עליה להופכה לנייר עמדה מנוסח היטב ומייצג.

  במפלגה שלנו יש אנשים שהנושא המדיני הוא בדמם, הוא מעניין אותם ובגלל זה הם בפוליטיקה, ויש כאלו שהנושא המדיני הוא חלק מתפיסת עולם כוללת ויש אנשים שמעדיפים לא לדבר על זה בכלל, ולהתמקד בנושאים אחרים. יש כאלו שמעדיפים לטשטש את האמירה בנושאי חוץ ובטחון כדי לאפשר למגוון דעות להיות חלק מהתנועה הירוקה, ויש כאלה שמעדיפים לטשטש מתוך הסתכלות אסטרטגית תקשרותית, ויש כאלו שמאמינים שאנחנו צריכים להיות אוטנטיים ולהעביר לציבור את תפיסות העולם של קיימות הכוללים בתוכם גם התייחסות "שמאלנית" . כך או כך, לא משנה מה היתה ההחלטה שהיתה מתקבלת בועידה היו כאלו שהיו מרוצים ממנה וכאלו שלא מרוצים ממנה. ואגב, לא משנה כמה התאמצנו לייצר במגבלות הזמן לייצר תהליך הוגן, יש עליו טענות, ואם היינו עושים את זה אחרת אז גם היו טענות. ככה זה.

  אגב, עברתי שוב ושוב על הפורטוקול ועל התקנון- אורי לא עבר על שום חוק או תקנה במהלך ניהול הועידה, ובהתחשב בנסיבות הלא קלות שהיה צריך להתמודד איתן- הוא עשה את המיטב כדי שזה יצא בסדר ודמוקרטי. אמנם הוא שינה באמצע את איך להצביע, אך זה היה מאילוצים שהתעורורו במקום, וזה בדיוק תפקידו כנשיא הועידה- לראות לאן הרוחות נושבות לעומת מה שתוכנן ולפתור את הדברים תוך גמישות (כך גם מאפשר לו התקנון, בחוכמה).

  בכל מקרה, ההנהגה תסכם את הועידה ותדון על המשך התהליך עם ההצעה שנבחרה בועידה מחר בישיבה שלא מן המניין, אני תקווה שנצליח להפיק את המירב, והמיטב מההצעה הזו. והפעם, נשתדל לעשות את זה בצורה מסודרת, עם שקיפות הציבור ושיתופו.

  תודות לכל הלוקחים חלק בתהליך, לפני תוך כדי ואחרי.

  רחלי

 4. ינואר 11, 2012 ב- 12:18 am

  מצער לשמוע

  אמרתי זאת בעבר ואומר זאת גם כעת. הדבר החשוב ביותר שהמפלגה יכולה לעשות הוא לקדם תקשורת פנימית יעילה יותר בין חברי המפלגה.

  כלי קבלת החלטות דמוקרטיים בין אלפי אנשים כך שתהיה הרבה יותר דמוקטריה ישירה והשתתפותית בתוך המפלגה (להגיע לוועידה פעם בכמה חודשים זה לא פשוט וגם מקשה מאד על עירוב אנשים בקבלת החלטות). בלי זה, אנחנו נשארים מפלגה שצריכה מנגנון וכסף כדי להתקיים ואנשים שהתרגלו לכך שיש להם מנהיגים במקום לפעול יחד עם אנשים אחרים בקבוצה.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: