ראשי > Uncategorized > תגובת פרופ' אלון טל על הפרסומים לגבי קק"ל.

תגובת פרופ' אלון טל על הפרסומים לגבי קק"ל.

לאחר הכתבה האחרונה שפרסמה ב"הארץ" בנושא קק"ל,  ביקשו מספר קוראי הבלוג את תגובותו של יו"ר המפלגה אשר גם חבר בדרקטריון קק"ל ואף מוזכר בכתבה. שלחתי את הבקשה לאלון וקבלתי את התשובה הבא:

הטענות העולות מתחקירו של אורי בלאו ב-"הארץ" ביום ו' האחרון כנגד צבירת "רזרבה" בקופת קק"ל מגלות חוסר הבנה בולט בהתנהלות קק"ל עד כה והיעדר כל מחוייבות להבנת הקונספט של צדק בין דורי, אחד העקרונות המרכזיים של הקיימות. הדבר החשוב ביותר שעשתה קק"ל בשנים האחרונות היה להגביל את תקציבה ל- 650 מיליון ש"ח לשנה ולצבור רזרבה כספית משמעותית.
קק"ל הרי מתפרנסת מחכירת קרקע, עתודות הקרקע של העם היהודי. זהו צעד לגיטימי אך עד כה, במשך ששים שנה ויותר, לא חשבו לחסוך את הכספים המגיעים מחכירות אלה, אף על פי שבפועל מדובר בהון של העם היהודי. לשון אחרת, במקום לחיות מן ה"ריבית" הקרן הקיימת אכלה את הקרן וניצלה את המשאבים שלה להווה בלבד, מבלי לחשוב רחוק.

המשמעות היא שבמוקדם או במאוחר, הקרקעות המתאימות לחכירה (העירוניות) תימכרנה – ובקק"ל יתחילו לשווק קרקעות שצריכות להיות שמורות.
המצב דומה למצב של עתודות הגז הטבעי. בקבלת ההחלטה לצבור רזרבות פיננסיות, הבינה הקרן הקיימת לראשונה כי יש לה אחריות להבטיח את מימון הייעור, שיקום נחלים, שבילי אופניים ושאר התשתיות הסביבתיות שהיא מקדמת גם לעתיד. החשש הגדול שלי הוא שיכנסו פוליטיקאים לניהול ההון הזה ויחלקו למקורבים, כפי שנעשה בעבר. אני אישית מרגיש גאה בכך שפעלתי כדי להגדיל את הרזרבה ומקווה ששמירתה תעוגן בחקיקה, בדומה לחוק ששינסקי.

באשר להתייחסות קק"ל לקהילה הבדואית — זהו נושא בו אני עוסק שנים. קשה מאד לשנות גישה של ארגון אשר ראה עצמו עד כה כגוף הפועל בשם העם היהודי בלבד, ולא לטובת מיעוטים החיים בתוך "המדינה היהודית". בשנים האחרונות קק"ל שינתה כיוון ומסייעת באופן ממשי לבדואים ברחבי הנגב, ומעט גם לאלו הגרים בגליל. שיקום נחל גרר כריאה הירוקה של רהט, פרויקט ואדי עתיר (שיהפוך את העיר חורה למרכז קיימות), סיוע לפיתוח שטחים פתוחים של תל-שבע, מענק מקרן טל, המנוהלת ע"י קק"ל, להקמת מתקן משחקים הראשון ברהט ועוד, כל אלו הן יוזמות חשובות ומוחשיות. נכון, ישנו וויכוח סביב ייעור שטחים מסוימים בנגב. לגיטימי שיהיה דיון כזה. מרבית הבדואים שאני מכיר, בוודאי אלו החיים כאזרחים שומרי חוק בערים, מבינים כי שמירת השטחים הפתוחים בנגב בעזרת ייעור תבטיח גם להם מקומות בילוי ונופש בעתיד, ואכן, כיום הם הצרכנים הגדולים של יערות קק"ל בנגב. כניעה לפולשים בלתי חוקיים הנה ויתור על "נחלת הכלל" של הבדואים ושל כלל אזרחי המדינה ומתן פרס לבריונות.

לקהילה הבדואית הגדלה במהירות מגיעה איכות חיים, הכוללת שטחים פתוחים איכותיים. בגדול, אני מאמין כי פעילות קק"ל תורמת למטרה זו, גם אם יש מקום לעשות יותר בנושא. בימים אלה חזרתי מנסיעה בחסות קק"ל,אשר מטרתה הייתה גיוס כסף בדיוק למען מטרה זו. במקביל, בעיתון "הארץ" שכחו משום מה כי 65 אחוז מפעילות הרעיה של העדרים הבדואים מתקיימת ביערות קק"ל.

יש לי הרבה ביקורת על פעילות קק"ל ואינני מהסס להביע אותה באופן פומבי, בישיבות דירקטוריון ובשיחות פרטיות. למרות זאת, היה מקום לתת בתחקיר תמונה מאוזנת יותר לפעילות "קק"ל".

מודעות פרסומת
:קטגוריותUncategorized תגיות: ,
 1. ענת
  דצמבר 10, 2011 ב- 5:55 am

  בשנה שעברה הצטרפנו לסיור שאורגן במסגרת התנועה הירוקה לכרמל ,זמן מה אחרי השריפה הקשה .הקושי הרב לראות את הכרמל השרוף ומימדי האסון החמור שהיה כולו מחדל חמור ביותר שכלל אובדן אנשים ומוות מיותר ומעציב מאד .
  בסיור השתתפו מיטב המומחים בתחומי האקולוגיה ועוד וביניהם פרופסור אלון טל שציין את העובדה שהוא חבר דירקטוריון קק"ל וחשיבות מעורבותו כמובן בתרומת הידע שלו .
  (ואנו מאד מעריכים את פועלו של פרופסור אלון טל ושל שאר המומחים שהיו איתו בסיור החשוב הזה )
  החלק המרתק והחשוב לשמוע ממיטב המומחים היה העובדה שיש לדאוג לחורש דליל ,ולתת לטבע להתאושש בעצמו ללא מעורבות אדם .
  הופתענו בן זוגי ואני יומיים אחרי סיור זה ,לקרוא בעיתונות ובתקשורת על פרסומים מטעם קק"ל שמצפים לתרומות כספיות למען הכרמל למטרת נטיעת שתילים חדשים .והפרסומים התגברו לקראת טו בשבט במיוחד ,שהציבור יתרום לנטיעות בין כספיות ובין בשטח עצמו .
  ההפתעה הזו צרמה לנו מאד בייחוד אחרי הסיור שהיה מרתק בלא קשר לחלק הקשה ,ובעיקר בשל הדגש שהדגישו מיטב המומחים על
  "לתת לטבע להתאושש בעצמו ,לדאוג לדילול החורש למניעת האסון הבא " .
  אשמח לקרוא כאן תגובתו של פרופסור אלון טל על פרסומים אלו מטעם קק"ל כיומיים אחרי סיור זה ,כיצד מתיישבת סתירה זו ?

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: