ראשי > דעות > מחאה והתנועה הירוקה – רחלי תדהר קנר

מחאה והתנועה הירוקה – רחלי תדהר קנר

לפני שמונה שבועות, התחיל הקיץ. התוכניות שלי היו לבלות את החופש הגדול עם הילדים שלי, לעבור דירה, בחזית המפלגתית, התכוונתי לנצל את "עונת המלפפונים" ששום דבר מעניין לא קורה בה כי כולם בחו"ל או עם הילדים שלהם, להתעסק בדברים החשובים שתמיד נדחפים בגלל הדברים הדחופים.

ואז הופיעה דפני ליף והאוהל שלה ברוטשילד. ביום ראשון הראשון של המחאה נפגשתי עם איתמר שחר הדובר, שם ברוטשילד, ישבנו עם זהבה גלאון וניצן הורביץ וראינו איך זה מתחיל. משיחות עם המארגנים הבנו שהם דוחים כל קשר וזיהוי מפלגתי, ובלשון עדינה ביקשו מאיתנו להתפנות משם.

במהלך הקיץ הזה עלו לי התובנות הבאות:

 1. קורה פה משהו מדהים שעליו חלמנו שנים רבות.
 2. האנשים במחאה מדברים בשפת התנועה הירוקה.
 3. הם לא יודעים את זה.
 4. המאהלים מתנהלים בתרבות ובערכים של התנועה הירוקה.
 5. הם לא יודעים את זה.
 6. העם דורש תוכנית כלכלית חדשה. בדיוק הקיץ, סיים פרויקט "כלכלת המחר- צמיחה ירוקה לישראל" את עבודתו על מסמך מדיניות כלכלית חדשה- ירוקה לישראל שמקפל בתוכו תשובות למרבית הדרישות שעלו במחאה החברתית.
 7. העם לא יודע את זה גם.
 8. הרבה מאוד מפעילי המחאה הם פעילי התנועה הירוקה בהווה ובעבר.
 9. הם לא פועלים בשם התנועה הירוקה, כי זו מחאה לא פוליטית.
 10. המחאה הזו היא מאוד פוליטית. והאמירה הנכונה היא שהיא א-מפלגתית.
 11. בגלל זה אנחנו, כמפלגה, לא יכולים להשתתף בה בצורה מסודרת, כי ניתפס כ"תופסי טרמפ".
 12. בסופו של דבר, ועדת טרכטנברג, או ועדת יונה- ספביאק- התוצאות האמיתיות של המחאה, תמדדנה בקלפי ביום הבוחר הבא.
 13. אין ספק שהגיע הזמן שבמדינת ישראל יצביעו על נושאים שהם לא מדיניים- ביטחונים. אין ספק שבכנסת ישראל ובממשלתה צריכה להיות מפלגה שחרוט על דגלה: חברה – סביבה- תקווה. (נשמע מוכר?)

אז כפי שאתם יודעים, את הקיץ ביליתי עם הילדים, באוהלים. הסתובבתי, כמו רבים מהתנועה הירוקה, באוהלים. העברתי הרצאות בנושא סביבה- חברה- כלכלה: הGreen- New-Deal כפתרון למצוקות המחייה בישראל. השתתפתי בתור שרת האוצר בסימולציית גישור שנערכה במאהל ברוטשילד. דיברתי ברב שיח על הקשר בין צדק סביבתי לצדק חברתי. צעדתי עשרות ק"מ בהפגנות כל מוצ"ש. הקמנו אוהל של התנועה הירוקה במאהל בלוינסקי, קיימנו בו ישיבות והרצאות ואפילו קבלת שבת ירוקה. במוצ"ש הקודם צעדו מאות אנשים ירוקים בתוך צעדת המיליון. זה הרגיש טוב.

פעילים שלנו שואלים- איך אנחנו משתלבים? איך אנחנו יוצאים מנצחים? איך אנחנו לא מעצבנים/ משתלטים? איך אנחנו גורמים לכל ההמון המשולהב להבין שיש לנו פתרונות?

אין לנו תשובות טובות לשאלות. ניסינו להפיץ את בשורת הגרין ניו דיל, בכל דרך אפשרית במאהלים, ובועדות, הגשנו את המסמכים שלנו גם לטרכטנברג וגם ליונה- ספיבאק, הרצנו הרצאות, פרסמנו בעיתונות. ובכל זאת, בבליל האירועים שקורים ובעומס המסרים שיוצאים ונכנסים- לא הצלחנו להיהפך לבשורה החדשה של המחאה.

אפשר להגיד שלא הצלחנו להיהפך לבשורה החדשה של המחאה.

אבל אי אפשר להגיד ש"התנועה הירוקה לא עשתה כלום". זה אפילו די מעצבן לשמוע את זה.

אי אפשר להגיד ש" התנועה הירוקה תפסה טרמפ על המחאה", כל מה שעשינו היה בשם המפלגה ובידיעת המארגנים ובהסכמתם.(ואולי היינו צריכים לתפוס טרמפ ואז להרוויח רווח פוליטי..)

הסתובבתי בשדרות הלוהטות של האוהלים, חיפשתי את הדרך לתרגם את המחאה הזו למנדטים שלנו בכנסת הבאה. להגיד: אנשים- יש מפלגה חברתית סביבתית בישראל, והיא אומרת מה שאתם אומרים, אז בואו, התפקדו, הצביעו, פעלו איתנו לתיקון העתיד של כולנו.

ועכשיו, שהמחאה מתחילה להיתרגם לפסים פרקטיים של דמוקרטיה שיתופית ותנועה עממית, יש לנו את ההזדמנות להמשיך להפיץ את הבשורה. עכשיו יותר מתמיד, יש לנו לפעילים של התנועה הירוקה את ההזדמנות לשנות באמת את המציאות במדינת ישראל, לתרגם את החזון שלנו למעשים פרקטיים ולצרף עוד רבים רבים שנמאס להם שאין מבוגר אחראי שדואג באמת לציבור הרחב, אלינו, לעשייה פוליטית מבורכת.

רק אם אתם תעזרו לי, נצליח- זה הזמן לחוגי בית. אתם, הפעילים של התנועה הירוקה שפעלתם במחאה, והכרתם אנשים טובים באוהלים, הזמינו אותם לחוגי בית, וביחד נספר להם שיש מי שכבר הרבה זמן עובד על החזון החדש למדינת ישראל. ביחד נספר להם על התנועה הירוקה. ביחד נשנה את המפה הפוליטית בישראל, ביחד ניצור מציאות חדשה.

רחלי תדהר קנר היא יושבת ראש משותפת של מפלגת התנועה הירוקה

 1. אורי אפלבוים
  ספטמבר 9, 2011 ב- 11:03 am

  אנשים שואלים שאלות קשות. אנסה להעלות אותן אחת אחת ואולי נצליח לדון בהן.

  שאלה ראשונה:

  אם העקרונות שלנו דומים לאלה של מרץ ולאלה שצריכים להיות למפלגת העבודה,מדוע לא נתפקד לאחת מאלה ונשנה אותה מבפנים?

 2. ניב
  ספטמבר 9, 2011 ב- 12:29 pm

  רחלי,
  קודם כל ברכות ותודה על המחוייבות והמאמץ.
  יש לי הרגשה שהזירה החדשה היא בפייסבוק ובאינטרנט. אולי כדאי לרכז מאמץ ומשאבים בכיוון הזה.
  אשמח לעזור.
  ניב

 3. ספטמבר 9, 2011 ב- 2:19 pm

  רחלי שלום, תודה על העבודה החשובה שאת עושה!

  לא בטוח שזה מתאים אבל בטוח שווה לבדוק הצטרפות להתארגנות הזו.
  ההתארגנות של תנועות הנוער של החולצות הכחולות היא אמנם כחולה ולא ירוקה אבל אני חושבת שזה
  המקום הנכון להתחבר אליו וכאן יש הזדמנות של שיתוף פעולה רחב שאתם חסרים לי בו.
  http://www.drishot.org.il/

  באמת כל הכבוד על העשייה המרובה, אני בהחלט רואה את הדברים הירוקים שמתרחשים במאהלים – קומפוסט, נסיון לא להשתמש בכלים חד פעמיים, גינות קהילתיות ועוד אבל אף אחד לא מחבר את זה ישירות לתנועה הירוקה
  וזו הבעיה ואולי זה גם חלק מהיופי..
  אולי בבוא היום שווה יהיה להדגיש שאת המצע החברתי שלכם לא ניסחתם אחרי המחאה כמו שמפלגות רבות וודאי יעשו. (ישתמשו בשפה החדשה וימשיכו עם המדיניות הישנה). אלא מתוך אמונה מתמידה בדרך מסויימת
  מדינת רווחה ירוקה!

  בהצלחה לכולנו!

 4. רחלי תדהר קנר
  ספטמבר 10, 2011 ב- 11:37 pm

  ,תודה למגיבים,
  ואפנה לשאלה של אורי על התפקדות למפלגות גדולות אחרות,במקום לחזק את התנועה הירוקה.
  ההבדל בין מפלגות אחרות למפלגה שלנו, הם שני דברים עיקריים:
  סדר היום המפלגתי וההיצע הפרסונלי.
  למפלגות הגדולות יש סדר יום אחר משלנו, והוא לא כולל בתוכו את ההסתכלות רחבת הטווח או ארוכת הטווח שאנחנו מקדמים. בכל השנים שעברו תלינו תקוותנו במפלגות האלו שייצגו אותנו- רוב הציבור, וידאגו לאינטרסים שלנו- והנה הגענו לקיץ 2011, למודי אכזבות- בכנסת יושבים 120 חברי כנסת שלא ממלאים את תפקידם ואנחנו משלמים להם את המשכורת. המעטים שכן עובדים, – אין בראש מעייניהם את הדברים שאנחנו מקדמים- שמירה על נחלת כלל, אוויר נקי, חזון ארוך טווח, שימור משאבים, חלוקה הוגנת של משאבי הטבע ומשאבים בכלל, חינוך טוב לכולם, קידום מעמד האישה וזכויות נשים ומיעוטים כו'. הם בעיקר מתמקדים במצע מדיני, או חברתי, צר בדרך כלל שעונה על צרכי הסקטור שבחר בהם. קיץ 2011 הוכיח שחייבים מפלגה שהמצע העיקרי שלה עוסק בסוגיות חברתיות- סביבתיות, בכנסת. וזו המפלגה שלנו.
  מהצד הפרסונלי- מפלגת התנועה הירוקה מכניסה לכנסת גוורדיה נכבדה של פרסונות שאת עיקר שנותיהם הקדישו לפעילות ציבורית. ובכוונתם להמשיך לעשות כך. אנחנו מקפידים רק על קבלת תרומות חוקיות (עד 1000 ש"ח לבית אב לשנה) וכך לא ניתן "לקנות" אותנו ואת קולנו.
  יש חשיבות עצומה להתפקדות למפלגות גדולות, ולנצל את כוח המתפקד להכנסת אנשים טובים לרשימה שלהן לכנסת. אבל ביננו- הרשימה מורכבת אותם אנשים שבחרנו בהם בעבר והמה פשעו בנו.
  יש הכרח במפלגה שחושבת ומתפקדת אחרת- שחושבת: עתיד ומחשיבה על העתיד ועל הדורות הבאים נובעות כל הפעולות שלנו, המצע שלנו, החזון שלנו- למדינת ישראל בריאה יותר ושוויונית יותר.
  כדי ליצור שינוי אמיתי בסדר העדיפות של המדינה יש צורך במפלגה סביבתית חברתית חזקה בכנסת- כזו שיכולה להניע דברים ול"הדביק" את שאר חברי הכנסת בשפה ובחזון שלה.
  מפלגה ירוקה אמיתית.
  הצבעה והתעסקות עם המפלגות הגדולות האחרות זה "מיחזור" אמנם אנחנו בעד מיחזור, אבל אם אין בזה שידרוג והבטחה אמיתית לשינוי- זה לא שווה כלום.

  • אורי אפלבוים
   ספטמבר 11, 2011 ב- 8:39 am

   1. בנושא התכנים, נראה לי לא רציני לומר ששאר המפלגות מתמקדות במצע חברתי צר וסקטוריאלי. המצעים של רוב המפלגות הן רחבים ורציניים. ודאי המצעים של שתי המפלגות שציינתי.

   לדוגמא מצורף כאן המצע של התנועה החדשה-מרצ מהבחירות הקודמות.

   יש ללחוץ כדי לגשת אל values.pdf

   נדמה לי שההבדל העיקרי (והחשוב) בין המצע הזה למצע של התנועה הירוקה – מימ"ד לאותה כנסת הוא סדר הופעת הדברים. הפרק המדיני ראשון והסביבתי אי שם בסוף. שלי יחימוביץ' הולכת כנראה לשנות את סדר הדברים במצע של מלפגת העבודה. אם המחאה תשאר רלוונטית גם סדר הדברים במרצ ישתנה. בנוסף לכח שלנו יש יכולת לשנות את סדר הדברים אם נשתלב במרצ למשל. אם כן האם התוכן שלנו כל כך שונה מהתוכן המוצהר שלהן?

   אני חושב שברמת התוכן, דרושה לנו עוד עבודה רבה בכדי להדגיש את הצורך בתנועתנו.

   2. בנושא הפרסונלי. הנה רשימת המועמדים של מר"צ לכנסת הקודמת:

   http://www.knesset.gov.il/elections18/heb/list/List.aspx?ListId=84

   יש לך חשד שמישהו מהם "קנוי"? מישהו לקח תרומות לא חוקיות? מישהו איננו עוסק בפעילות ציבורית? אני לא חושב. אגב, אני מביא דוגמאות ממר"צ כיוון שאני יודע שרבים מחברי התנועה ותומכיה תמכו בעבר במר"צ ואני חושב שהם שההסתכלות הזו עשויה לעזור לנו להתחדד. אני חושב ומאמין שברבות מהמפלגות, חברי הכנסת אינם מושחתים ועושים עבודת קודש טובה.

   בקיצור, גם הטענה כאילו אנחנו מכניסים "פרסונות ראויות" היא בעייתית. זה לא שאנחנו לא מכניסים פרסונות ראויות אלא שגם אחרים וחוצמיזה מי מבטיח למתפקד החדש שבכלל נכניס פרסונות ראויות? עוד לא בחרנו רשימה לכנסת והפטנט שלנו לבחירת הרשימה אינו שונה מהפטנטים של קדימה, הליכוד או העבודה אז מה מבטיח בחירה ראויה?

   אני חושב שברמה הפרסונלית בשורה (מהמילה לבשר לא שורה) שלנו יכולה וצריכה להיות שינוי מהותי בדרך בחירת הרשימה ובניהול חיי המפלגה כך שהנציגים יהיו שליחי גוף גדול וחי. להגיד "יש לנו כרגע רשימה מעולה" זו לא בשורה. להגיד יש לנו מתכון לבחירה ראויה של אנשים לאורך זמן + יש לנו מתכון לקיום ער של מפלגה שתדון, תכוון ותבקר את נציגיה במוסדות באופן שוטף – זו בשורה. אנחנו רחוקים מכך מאד לדעתי.

   לסיכום זו תגובתי על שתי הנקודות שהעלית. אשמח לשמוע את דעתך וגם אם אחרים ישתתפו. אני עדיין בשאלה הראשונה ששואל המתעניין (המעורב). תגובתך העבירה אוטומטית גם לשאלה הבאה אבל אשאל אותה לאחר שנעבה את הדיון בתגובות הללו.

   נ.ב. לא כתבתי קודם כי אני חושב שברור לך שאני מלא הערכה על כמות האנרגיה שרבים מהתנועה ובראשם את שהשקיעו בקידום התנועה והמחאה. ישר כח!

 5. רחלי תדהר קנר
  ספטמבר 10, 2011 ב- 11:38 pm

  ניב-
  תודה על הצעת העזרה, איך ניתן ליצור איתך קשר? צוות האינטרנט ישמח לעזרה…
  שבוע טוב
  רחלי

 6. רחלי תדהר קנר
  ספטמבר 10, 2011 ב- 11:48 pm

  ועלית יקרה-
  תודה על ההצעה, נכנסתי לאתר עכשיו של הדרישות וזה אכן מעניין וכר פורה לשיח ולהוספת הפן הירוק שלנו.
  אנחנו נבדוק את האפשרות הזו,
  תודה!
  רחלי

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: