ראשי > דמוקרטיה, פעילות > התנועה הירוקה בצעדת המיליון בתל אביב – סיכום

התנועה הירוקה בצעדת המיליון בתל אביב – סיכום


קודם כול, תודה לכל מי שהגיע, עזר לארגן, עזר לפרסם ותרם כסף או ציוד ( אנחנו עדיין צריכים כסף לכסות את הציוד החדש ) . ובמיוחד לאמיר רוקמן שהיה אחראי על הכול. כל הכבוד לכולם. אפשר לומר בכנות שהיה אירוע איכותי שגרם לעורר את הרגש והאמונה כלפי התנועה הירוקה למסתכלים מהצד וגם לחברים מבפנים. הגוש כלל כמאה אנשים בערך שרובם הם אנשי התנועה הירוקה ומתפקדיה. ( היו גם כמה התפקדיות חדשות במהלך הצעדה ואחריה ) מבין חברי ההנהגה נכחו: רחלי תדבר קנר, ערן בן ימיני ושגית פורת. וגם אבי דבוש שהצליח לפספס את היציאה לאחר שהחליט לנסות להגיע לאיזור "הבימה" רגע לפני תחילת הצעידה ולא הצליח לחבור בחזרה לדבוקה הירוקה. מבין אנשי המזכירות הייתה נוכחות גדולה. אכן צבענו את המחאה בירוק. בזכות כל הציוד החדש שרכשנו: דגלים, בנרים ושלטים ( שאני מקווה מאוד שחזרו למטה כולם ולא נשכחו או אבדו בשטח ).

כפי שציינתי, על הארגון היה אחראי אמיר רוקמן, רכז פעילות השטח של התנועה, שעכשיו גם מחליף את מקומו של אלון טל בהנהגת התנועה לאחר שיצא לפגרה בחו"ל ( החלפה ע"פ התקנון וללא זכות הצבעה ). במהלך השבוע אמיר ישב במטה עם צוות מתנדבים מצומצם וטלפן לכל רשימת התפוצה שלנו להזמינם לצעדה אמיר גם דאג לצור קשר עם כל הארגונים הסביבתיים ובקש מהם לצעוד איתנו ביחד למען יצירת הגוש הירוק שיראה לציבור שגם צדק סביבתי הוא צדק חברתי. הרבה ארגונים סביבתיים אכן הצטרפו לדבוקה בינהם: חיים וסביבה, גרינפיס, הקואליציה לבריאות הציבור, צלול, ישראל בשביל אופניים, הפורום הישראלי לאנרגיה, עץ בעיר, טבע עברי, האגודה לצדק סביבתי, האגודה לכלכלה בת קיימה, הקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות, וארגון הפרמקלצ'ר הישראלי. למרות שכולם אישור הגעה ותמיכה לא זכור לי שראיתי תזכורת להם בהפגנה עצמה למרות שראיתי הרבה מחבריהם. ארגון מגמה ירוקה קצת נרתעו מהאירוע בגלל הפוליטיקה למרות שהובהר להם שהמטרה היא גוש ירוק של כלל האירגונים הירוקים וללא שיכות פוליטית. הם החליטו לא לצעוד איתנו בצורה רשמית למרות שהרבה מחבריהם צעדו איתנו בכל זאת וגם עם חולצות של מגמה ירוקה. ברגע האחרון אפילו מרצ הצטרפו אלינו בסופו של דבר. אולי בגלל שלא הייתם להם ברירה. בתחילת ההפגנה הם ממש נבלעו בתוך המוני פעילי התנועה הירוקה.

אמיר הגיע לתל אביב כבר בסביבות 12 בצוהריים ודפק על דלת ביתי כדי לקחת חוט בשביל השלטים והפלריגים. אני עוד לא ממש התעוררתי והוא כבר החל לפרוס את הציוד כדי לתפוס את הפינה המיועדת למפגש התנועה והארגונים הירוקים

לאחר מכן הצטרפו עליו עוד מספר פעילים וילדים והחלו לצייר שלטים ולחברם למוטות העץ
 ירדן רוקמן  הכינה דגלונים ירוקים קטנים לילדים.  ילדי התנועה הירוקה חילקו מדבקות לעוברים ושבים חגית המנכלית דואגת להלביש את באי העצרת בחולצות התנועה וכמובן לוודע שהתפקדו כבר למפלגה השנה.לאט לאט החלו חברי התנועה להגיע ביחד עם עוד מספר פעילים סביבתים והגוש הירוק החל לגדול עד שצבענו חלק ניכר מהרחוב בירוק. אחרי שהגוש גדל והרחוב כבר היה מוכן התחלנו לנוע עם כולם. זה היה מרגש מאוד ולא רק בהרגשה שאנחנו לוקחים חלק במשהו גדול  אלא גם שהתנועה הירוקה לוקחת בו חלק והחלק הזה הוא גדול ומגובש. אני בטוח שאני לא היחידי שמרגיש שהתנועה מתחילה להתחזק ולהתגבש.

תחילת הצעדה כנראה הוקדמה לכן יצאנו לפני הזמן המיועד. כנראה שפספסנו מעט אנשים שהגיע יותר מאוחר לנקודת המפגש ואת האיסוף שהיינו אמורים לעשות בארלוזרוב עם קבוצת שומרי השבת, לא הצלחנו לעשות. הגענו לצומת כחצי שעה לפני הזמן ולא היה לנו ברירה אלא להמשיך. שהגענו לכיכר היא כבר הייתה עמוסה ולא היה אפשרות לדחוף את כל הדבוקה למרכז. ניסיתי לקרב את כולם כמה שיותר למרכז כדי שהתנועה תקבל יותר נראות אך ללא הצלחה. בשלב זה כבר התפלגנו. רוב הדבוקה נשארה מאחור הכניסה לכיכר ואני המשכתי עם הדגל הגדול ועוד מספר קטן מאוד של אנשים עד למרכז הכיכר. זה ממש לא עזר. היינו צריכים להציב צוות בחזית הבמה כבר לפני ההפגנה. כל התנועות עשו זאת. הסיבה היחידה שהתנועה לא הגיעה לתקשורת אפילו לחצי פריים היא בגלל העניין הזה. כדי להבליט גוש ירוק של מאה איש בתוך המון של מעל 300 אלף צריך להיות ממש מול התקשורת והתקשורת התמקדה הפעם בעיקר בבמה ולא ממש בצעדה.

סיכום שלי. ההפגנה הייתה מעולה. הארגון של אמיר היה חסר תקדים מבחינת התנועה. היינו כמובן יכולים להעזר ביותר מתנדבים ועוד כמה תרומות. עוד בעיה הייתה החיסרון של דף מסרים עם סיסמאות לצעוק והיה קשה לחשוב באותו הרגע על סיסמאות שלא ישמעו יותר מידי הזיות או לא קשורות למאבק. אסור היה לנו להראות כאילו רק באנו לרכב על המחאה ולעשות פרסום למפלגה. אחרי הכול אנחנו נלחמנו בחוק הודלים כמה שנים לפני שהוקם אפילו האוהל של דפני וחבריה האלופים. מי ששאל אותי מה יש לתנועה הירוקה לומר בנושא קיבל ממני הרצה קלה על עניין הודלים ותוכנית הצמיחה הירוקה וקיבל כרטיס ביקור עם הכתובת של אתר התנועה ובקשה להכנס ולקרוא יותר שם.

רובנו כנראה לא ממש האמנו שנצליח להביא כל כך הרבה אנשי התנועה לצעוד ביחד ולכן לא חילקנו את הקבוצות לאיזורים. יכול להיות שמבחינה תקשורתית זה היה עדיף. אולי אפילו רק צוות של חמישה בקידמת הבמה. מספיק דגל אחד כדי להזכיר לתקשורות שיש מפלגה חברתית שקיימת בזמינים שכולם מחפשים אותה. וזה בדיוק מביא אותי לנושא הבא. ובכן עונת הסקרים החלה. אופק טוען כי בסקר של מקור ראשון מיום שישי קבלנו 3 מנדטים. אם למישהו יש את העיתון בבקשה ליצור איתי קשר בדחיפות לאומת זאת בכתבה ששודרה אתמול בלילה כלכלי הביאו סקר עם מפלגה בשם המפלגה החברתית ולא הזכירו את התנוע הירוקה או התנועה הירוקה מימד. אני חושב וכמעט בטוח שהסקר הוא סדר של בחירה באופציות ספורות והן לא כוללת את התנועה הירוקה. זה הזמן להזכיר לסוקרים שיש מפלגה בשם התנועה הירוקה והיא קיימת ובועטת ואפילו מתכוונת לרוץ לכנסת הבאה. אם בסקר הבא יהיה לנסקר אופציה לבחור התנועה הירוקה אני בטוח שהסקרים יראו קצת אחרת.

ההפגנה הזאת גרמה לי לרצות להתנדב יותר. אני מקווה שגם לכם.

התמונות צולמו ע"י מיכאל ושגית פורת. עוד תמונות של שגית ניתן לראות בפייסבוק כאן

 1. עמוס
  ספטמבר 5, 2011 ב- 11:03 pm

  כל הכבוד לכם! אנחנו צעדנו והפגנו בירושלים, התלבטתי אם לבוא עם חולצת התנועה הירוקה ולבסוף החלטתי שלא. היו כאלו (אופק למשל) שראיתי עם חולצות הבחירות (עם התינוק). היה מלהיב ומרגש.
  אתה צודק לגבי העמדות והמסרים – ההתנגדות לחוק הוד"לים מצד התנועה ומצד גופים אחרים החלה עוד מזמן, וכמובן שגם ההתנגדות ל"רפורמת המרפסות" שרצה כבר הרבה זמן.

  הכי חשוב: צריך כל הזמן להזכיר שיש תנועה שדרשה כבר מזמן צדק חברתי, שאין צדק חברתי ללא צדק סביבתי וללא צדק פוליטי, שיש מפלגה סביבתית חברתית ושפוליטיקה אחרת אפשרית.

 2. ספטמבר 7, 2011 ב- 10:10 pm

  חותמת על כל מילה של מיכאל. אירוע היסטורי שמהווה מפנה אמיתי בהתנהלות של התנועה ובמעורבות של הפעילים. "שאפו" ענק לאמיר רוקמן על הארגון המופתית למיכאל שנטל חלק עצום בהכנות בשטח ובמרחב הוירטואלי, ולכל אחת ואחד מכם שהגעתם, צעקתם, נשאתם שלטים ולבשתם את החולצה הירוקה !

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: