ראשי > חברה > לא בדיחה

לא בדיחה

 רופא, אדריכל ואמא לשניים יושבים במפגש חברים בשבת. פתאום… אתה מבין כמה אנחנו קרובים לקו האדום.

 1. הרופא. אין אופציה אחרת אלא לרדת מהארץ. הרופא שגדל בירושלים, חובב מסעות וטיולים בישראל, מודיע שמעולם לא חשב שזאת תהיה בכלל אפשרות, אבל אין ברירה. אם רוצים להמשיך לעסוק ברפואה זה כנראה רק בחו"ל. איך אפשר להמשיך ולעבוד 90 שעות בשבוע, לקבל שכר בסיס של 5-6, ובלי שום תנאים בסיסיים ? לדוגמא: המזגן. מסתבר שבבית חולים בישראל, קומה שלמה פועלת ללא מזגן. הרופאים מטפטפים, החולים סובלים, ורק החיידקים חוגגים.
 1. האדריכל. האדריכל, שנתיים במקצוע, עובד 10-12 שעות ביום. דווקא במזגן. אבל מה, כדי להרשות לעצמו דירה ללא שותפים, הוא היה חייב לצאת מהעיר הגדולה ולעבור ליפו. מה רע? לא כל כך רע, כל עוד אתה לא מנסה לצאת בערב החוצה. הרחובות ריקים. ואתם יודעים למה.
  חברת הנדל"ן שמשווקת את הפרויקט הנוכחי שעליו הוא עובד, התחילה למכור דירות לאנשים עוד לפני שהפרויקט אושר על ידי הרשויות. את השלטים לשיווק הפרויקט היא הציבה בניגוד לחוק. את הדוחות מהעירייה היא סופגת יפה. גם האישורים מול משרד התחבורה לא הושלמו. איך הכבישים הקיימים יספגו את הגידול העצום במכוניות ? האמת, זה לא ממש משנה. חברת הנדל"ן הרי יודעת שיהיה בסדר. את הסופרטאנקר הזה אף אחד לא יעיז לעצור.

 

 1. אמא ל- 2 ילדים. שני בנים משתוללים בדשא. הבת בתכנון, או ליתר דיוק בהקפאה. עד שיוכלו לאפשר לעצמם דירה גדולה יותר. את הדירה הנוכחית הם קנו בזול, לפני כמה וכמה שנים. היום הערך שלה קפץ בעשרות אחוזים. אבל גם הדירות הגדולות יותר הוסיפו לערך. כיום, כדי להוסיף חדר נוסף יש צורך בחצי מיליון שקל נוספים. ברחוב שלה בונים פרויקט מגדלים ענק, לא קשור לאדריכל. גם כאן לא דואגים לתחבורה. יהיה בסדר. את הסופרטאנקר הזה אף אחד לא יעיז לעצור.

 

המשותף לכולם: נפל להם האסימון שזה לא חייב להיות ככה. המזגן במחלקה יכול לפעול, אם מישהו יפקח באמת על חברות נדל"ן ובעלי הון אחרים, הרווח יחזור אל ציבור הרחב,  ילדה יכולה להשתלב בפונקציה הכלכלית אם רק המחירים יהיו קצת יותר שפויים.

דרוש מנתח לא סופרטאנקר

אנו מתקרבים לקו האדום. זה שמתחתיו אנשים כבר לא "מתקיימים בכבוד". זה שאחריו הגבולות נפרצים וכל אחד לעצמו. אחד ממריא לחו"ל כי הוא יכול, אחד משתלט על דירה כי הוא יכול, אחד מפקיע מחירי דירות כי הוא יכול, וזאת מלחמת השרדות.

 מבטיחים לנו שהסופרטאנקר יגיע. הוא בדרך, והוא מביא לנו שיטות ותחבולות כמו באמריקה. אבל סופרטאנקר יש לו מטרה אחת, להשתין מים מהאוויר כדי לכבות את השרפות. עם הסופרטאנקר אנחנו ניוותר עם קצת יותר דירות, אבל בלי תחבורה, בלי שטחים פתוחים לצאת לבלות בהם, עם עוד הרבה עסקנים שקונים ודל"ים, ובעיקר רטובים.

אנחנו לא זקוקים לסופרטאנקר. אנחנו זקוקים לאנשים עם מדיניות. אנשים שאכפת להם תמיד מהחברה ומהסביבה. מנתחים ולא מפציצים. שייבנו תהליך ארוך טווח, מבוסס על מחקר, על חדשנות, על ראייה מקיפה של כל צדדי הבעיה. ואם לא עכשיו, אז בבחירות הבאות.

-דן מייזליש-

מודעות פרסומת
:קטגוריותחברה תגיות: , ,
 1. עמוס
  יולי 24, 2011 ב- 10:06 am

  תודה דן, פוסט חכם ומצויין.
  "דרוש מנתח – לא סופרטאנקר!" – אחלה של סיסמה.

  אין פסול בלעבור ליפו, בת ים, גבעתיים או ר"ג. אי אפשר שכולם יחיו במרכז ת"א, ומחירי הדיור לא יקפצו. לכן המלחמה צריכה להיות על תחבורה ציבורית נוחה ויעילה, על רמת חינוך גבוהה גם בפריפריה ובכל הארץ, ועל פעילות תרבותית בכל מקום. שהרחובות ביפו לא יהיו ריקים, ושאפשר יהיה לתפוס אוטובוס מהיר למרכז העיר גם בשעות הערב המאוחרות. ההתמקדות במחירי השכירות במרכזי הערים הגדולות מוציאה למחאה שם של מחאת "הכיס שלי".

  ועוד הבהרה נדרשת: למה פרוייקט הענק לא יועיל להוזלת מחירי הדיור עבור האם ומשפחתה? איזה פרוייקט היה בונה המנתח לשיפור המצב?

  עמוס

 2. יולי 24, 2011 ב- 10:41 am

  ברור שאין פסול בלעבור ליפו, גבעתיים, שדרות או כל מקום אחר. אבל זאת רק דוגמא אחת מאתמול בבוקר. גם למי שנולד וגדל ביפו קשה היום לרכוש דירה, כי כל אלה מתל אביב מעלים שם את המחירים. תחבורה ציבורית זה ממש הדבר הכי קריטי.

  בנוגע לדיור. הפרויקט הענק יסייע להורדת המחירים. אבל המנתח גם היה דואג לפתרונות תחבורה משופרים לאזור שהולך להכפיל את מספר התושבים בשכונה. אגב התושבים בשכונה העבירו תלונה לעירייה, בינתיים התעלמות.

 3. עמוס
  יולי 24, 2011 ב- 11:07 am

  אני לא בטוח שהפרוייקט הענק גם יסייע בהורדת המחירים – בנייה במגדלים היא בד"כ בנייה יקרה והדירות בה בסטנדרט גבוה, מה שדווקא מעלה את השוק; ותחבורה זה רק היבט אחד: המנתח צריך לדאוג גם למבני ציבור, לשצ"פ ברמה ובכמות נאותה לכמות התושבים שתתווסף ולמרחב הציבורי בכלל. הפרוייקט ישנה גם את אופי השכונה אם כרגע הבנייה בה נמוכה יותר וצפופה פחות ויפגע באיכות החיים של התושבים.

  לתושבים פתוחה הדרך (עדיין) להגיש התנגדויות; הסופרטאנקר רוצה לצמצם מאד את האפשרות הזו, כי מדובר בהליכים מעכבים. זהו אחד הכשלים הגדולים שלו לדעתי. הליך התנגדויות גם לרוב מגדיל את היקף המטלות הציבוריות המוטל על היזם (פיתוח סביבתי, בניית מבנים לרווחת הקהילה וכו') וכאן היזמים ירוויחו בגדול מקיצור התהליכים.

  לנוכח הפקקים בצנרת הבירוקרטית, בא הסופרטאנקר ואומר "למה לפתוח את הפקקים אם אפשר לפוצץ את הצינור?" למה לטפל בגורמים אם קל יותר להקל על הסימפטום?

 4. הדודה של התינוקת שבדרך
  יולי 24, 2011 ב- 4:37 pm

  רופא,אדריכל,ואיש הייטק נפגשים,נשמע כמו התחלה של בדיחה.. ? האמת חברים יקרים אני מכירה אתכם שנים רבות למעשה עוד כשהייתם ילדים , תמיד הגשמתם חלומות וכבשתם פשאגות

 5. הדודה של התינוקת שבדרך
  יולי 24, 2011 ב- 5:02 pm

  רופא,אדריכל,ואיש הייטק נפגשים,נשמע כמו התחלה של בדיחה.. ? האמת חברים יקרים אני מכירה אתכם שנים רבות למעשה עוד כשהייתם ילדים , תמיד הגשמתם חלומות וכבשת פסגות ויעדים אז אל תוותרו על החלום להיות מנתח מצליח אדריכל מוכשר או להביא עוד ילד לעולם, אתם יכולים לחולל את השינוי למענכם ולמען ילדכם , אתם ״ הדור הבא״ , אתם ״ דור ההמשך״ , אתם חבורה של ילדים עקשנים שמגיל 12 לא מרפים ושומרים על קשר חברי מיוחד כזה רק בזכות הרצון הכח והנחישות ,אז קדימה קומו והביעו את מחאתכם לא בכך שתרדו מהארץ ותבחרו לתת את ״טוביי המוחות״ לאנשים באזורים שלא ידעו את ערככם מהו , אז אל תתנו יד למדינה לאכול את יושבה ותושביה , עינו ערך מחאת הקוט׳ג
  אני מאמינה שיש בכם את הכח לחולל שינוי בסדר גודל ענק
  בהצלחה

 6. אורי אפלבוים
  יולי 24, 2011 ב- 10:54 pm

  יופי של פוסט. תודה

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: