ראשי > תחבורה > חיפה חופשית – קווי המהדרין / עמרי שפר

חיפה חופשית – קווי המהדרין / עמרי שפר

by Omri Shaffer on Tuesday, February 1, 2011 at 11:39pm

הציבור החיפאי נקרא למחות ולדרוש את ביטול קווי המהדרין מידית, מכיוון שהם מהווים פגיעה נוספת ובלתי מידתית בציבור החופשי.

כאשר עולה הנושא של דת ומדינה, הציבור החילוני נוטה להעלים עין ולטעון כי יש לאפשר לכבד את מנהגיו של כל אחד. אך באופן אירוני למדי, גישה היפר-פלורליסטית זו מזינה את אויבי הפלורליזם ומאפשרת להם להמשיך ולרדות בהמונים.

מחיפה יוצאים מספר קווי אוטובוס בין-עירוניים של אגד אשר זוכים למעמד מיוחד. קווים אלה ידועים בתור “קווי המהדרין” (באופן רשמי) ומספריהם קו 970 חיפה-בני ברק וקו 972 חיפה-ירושלים. מעמדם המיוחד נובע ממספר סיבות, אשר תפורטנה כעת. כמו כן, אנסה להסביר מדוע אין לכבד את קיום קווים אלה במתכונתם הנוכחית. יצוין, אגב, שאני מתייחס לקווי המהדרין של חיפה בלבד.

ראשית, הנסיעה בקווי המהדרין זולה בהרבה מהאפשרות הרגילה. לדוגמה, בעוד נסיעה בקו 972 מחיפה לירושלים עולה 29 ש”ח, עלות נסיעה רגילה הנה 45 ש”ח! מדובר בפער חסר שחר, ובייחוד בהתחשב בעובדה שהקו חוסך לפחות שתי נסיעות בעיר המוצא ובעיר היעד, משום שהוא אוסף נוסעים ומפזרם במספר תחנות ברחבי העיר.

האוטובוסים הבין-עירוניים נוסעים עשרות פעמים ביום ברחבי העיר ומזהמים אותה, והכל – לשם שמיים. אך אין זה נגמר כאן. בדרך-כלל, קווי המהדרין רחוקים מלהיות מלאים, וכך בזבזים הון רב לכספי הציבור אשר מסבסדים אותם גם כך יתר על המידה. אילו היו “המהדרין” נוסעים בקווים הרגילים, הם היו יכולים למלאם ביעילות רבה ולחסוך נטל רב לקופה הציבורית.

בנוסף, אילו כל הנוסעים “המהדרין” היו נוסעים בקווים עירוניים, לא היינו – אנו, הנוסעים “הרגילים” – נאלצים לחכות זמן כה רב בתחנה עירונית, כי תדירות האוטובוסים העירוניים הייתה גדלה. אבל לא נזכה למותרות מסוג אלה. כרגיל נמשיך לחכות לאוטובוסים שממאנים לבוא ונצפה בהשתוקקות בכל אלה שזכו להיאסף בזול מהבית ולנסוע במהרה אל יעדם.

ואם לא די בכך, בקווי המהדרין נהוגה מדיניות הפרדה. ואין זה משנה אם הן הגברים והן הנשים רוצים בכך – אין זה ראוי, ואין ספק כי לא כל הנוסעים רוצים בכך. אנו חיים במדינה דמוקרטית ומזכותנו להחליט עם מי לשבת באוטובוס, ללא הבדל דת, לאום, או מגדר.

אז לסיכום:

– קווי המהדרין זולים בהרבה מהקווים הרגילים

– בקווי המהדרין נהוגה מדיניות הפרדה

– קווי המהדרין אינם מאפשרים לנוסעים רגילים להגיע מהר יותר ליעדם

– קווי המהדרין מבזבזים כספי ציבור

– קווי המהדרין מזהמים את העיר

הנה לכם חמש סיבות מצוינות לקרוא להפסקת פעילות קווי המהדרין במתכונתם הנוכחית. אז מספיק עם “הפלורליזם” שלכם – הגיע הזמן להילחם על שלנו!

והפתרון לבעיה פשוט מאוד. כל שנדרש, הוא לבטל את קו 972 (כי ממילא קיים קו 940 מחיפה לירושלים) ולהתחיל את קו 970 במרכזית חוף כרמל (עם חלופה במרכזית המפרץ למי שיעדיף.) המחירים בהתאם לכך יותאמו למחיר חדש שיאוזן ע”י המחירים הנהוגים כיום בקווים 940 ו-960 מחיפה לירושלים (המסבסדים את קווי המהדרין כיום,) תדירותם של קווים אלה תחוזק בהתאם לשינוי. קווים עירוניים המחברים בין השכונות החרדיות בחיפה למרכזיות יחוזקו, ואחרים יתווספו בהתאם לצורך. כך, נוכל לנוע הרבה יותר מהר בתוך העיר, כמו גם בין הערים, לנשום אוויר נקי יותר, בזול, יחד עם מי שנבחר, ובכלל – נוכל לחיות בחיפה חופשית מעט יותר.

אבל לצערנו חיפה עדיין לא חופשית, והיא לא תצליח לבד. על-מנת לשנות את המצב, כולם מגיעים ביום חמישי ה-3/2/11 בשעה 15:30 להפגנה במרכז זיו.

לפרטים נוספים: haifa@bfree.org.il

מתוך: http://omrishaffer.com/2011/02/01/free-haifa-bus/

לאישור הגעה: http://www.facebook.com/event.php?eid=159274497454826

:קטגוריותתחבורה תגיות:
  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: