ראשי > מדיניות > תגובתה הרשמית של התנועה הירוקה לביטול מיונו של יואב גלאט לרמטכ"ל

תגובתה הרשמית של התנועה הירוקה לביטול מיונו של יואב גלאט לרמטכ"ל

התנועה הירוקה: "הוצב רף מוסרי גבוה לתפקידים ביטחוניים בכירים. חבל שנדרשה התערבות בג"צ והתמשכות הליכים עד לדקה ה-91"

 

בהמשך להודעת ראש הממשלה ושר הביטחון על ביטול מינויו של יואב גלנט לרמטכ"ל, מסר פרופ' אלון טל, יו"ר מפלגת התנועה הירוקה, כי "אנו מברכים על היום החשוב לשלטון החוק שבו הוצב רף מוסרי גבוה לתפקידים ביטחוניים בכירים. יחד עם זאת, המידע על התנהלותו של גלנט התפרסם במהלך השנים האחרונות בתחקיריו של העיתונאי קלמן ליבסקינד וכן הוגשו לא מעט תלונות בנושא לגורמים ברשויות השונות. אנו מצרים על כך, שלמרות כל המידע, נדרשה עתירה לבג"צ והתמשכות הליכים של ארבעה וחצי חודשים, שהביאה את מדינת ישראל לכך שבתקופה רגישה מבחינה ביטחונית נוצר חוסר יציבות בצה"ל ומעמד תפקיד הרטמכ"ל נפגע."

עורכי הדין נדב אפלבאום וזיו גלסברג, המייצגים את התנועה הירוקה, הוסיפו, כי "העתירה שהוגשה מטעם התנועה הירוקה אילצה את ממשלת ישראל לקבל את ההחלטה הנכונה הן מן הבחינה הערכית והן מן הבחינה המשפטית. לא יעלה על הדעת, כי מינוי רמטכ"ל יתבצע ללא בדיקה יסודית ומהותית של המועמד. אנו מצרים על העובדה שהגענו לישורת האחרונה מבלי שהליך זה בוצע. הכשלים העיקריים של הגופים המעורבים, הן ועדת טירקל והן הממשלה, הם שהביאו למצב שבו אנו נזקקים לממלא-מקום רמטכ"ל שנכנס לתפקידו שבועיים בלבד טרם המועד המיועד להחלפת הרמטכ"ל. תקוותנו היא בכך יסתיימו כשלי הממשלה במינוי פרטני וכי לקחי הפרשה יהדהדו גם בעתיד לעניין שמירה על סדרי השלטון והמשפט בישראל."

רקע

עתירת התנועה הירוקה הוגשה בספטמבר 2010, ימים אחרי החלטת הממשלה למנותאת האלוף גלנט לרמטכ"ל. העתירה התמקדה בעבודתה של הוועדה המייעצת למינויים מיוחדים (ועדת טירקל) ובתהליך בחינתה את מועמדותו של גלנט לרמטכ"ל. על פי העתירה, הוועדה לא בחנה לעומק את "שלוש פרשות הקרקעות" של גלנט, והכשירה את המינוי בהליך מזורז. כזכור, אף שהוועדה הזמינה מהיועץ המשפטי לממשלה חוות דעת בנושא פרשות אלה, היא סיימה בפועל את עבודתה לפני שקיבלה את חוות הדעת. יתרה מכך, חוות הדעת המליצה באופן מפורש לזמן את גלנט לצורך עימות עם ממצאי הבדיקה של היועץ המשפטי. אולם ועדת טירקל, שבדיקתה נמשכה שבוע בלבד, מתוכם שלב ראיונות שנמשך יומיים, קיבלה את חוות הדעת בתום היום השני לראיונות וטרם כתיבת המלצתה. למרות ההמלצה, הוועדה בחרה שלא לזמן את גלנט שוב, בטענה כי באותו מועד תם שלב הראיונות בעבודתה ומכיוון שגלנט הבטיח כי מדובר "במהומה רבה על לא מאומה".

בקשות מפלגת התנועה הירוקה במסגרת העתירה, הן מתן צווים לביטול מינויו של גלנט, להשלמת הבדיקה בוועדת טירקל בצורה מקיפה וממצה, ולקיום דיון מחודש בממשלה בנוגע למועמדותו של גלנט. כמו כן, בית המשפט התבקש לקבוע, כי "פעולותיו הפסולות של גלנט בקשר לקרקעות מהווה פגם ערכי משמעותי וחמור אשר בגינו לא ניתן למנות את גלנט לראש המטה הכללי של צה"ל". (בגצ 6770/10)

 

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: