ראשי > איכות הסביבה > טיפים עצות ושיטות לחיסכון בדלק / גדעון אורן

טיפים עצות ושיטות לחיסכון בדלק / גדעון אורן

דלק הינו אחד המזהמים העיקריים בהם משתמש אדם פרטי בישראל, לדלק ישנה עלות בזיהום אויר כתוצאה מפעילות, עלות הפקה ושינוע ובסוף כל העניין ישנה עלות כספית לא מבוטלת.

 

אפשר וכדאי לצמצם את צריכת הדלק ברכב בדרכים שונות, אנסה לרכז פה מספר עצות וטיפים בנושא :

לפני רכישת הרכב :

 

 

 

 

צריכת הדלק

כבר בשלב רכישת הרכב כדאי לבדוק את יעילות צריכת הדלק שלו, מומלץ לבדוק מהם צרכי הרכב ולרכוש את הרכב בעל צריכת הדלק הטובה ביותר בקטגוריה שלו , מכונית קטנה, קלה ובעלת מנוע קטן יותר, חסכונית יותר. אם יש באפשרותכם לבצע נסיעות במכונית קטנה יותר, ולא ברכב השטח הגדול שלכם לדוגמה, החיסכון בדלק מובטח, העדיפו הילוכים ידניים על פני תיבת הילוכים אוטומטית – מדובר בחסכון של עד 10% בצריכת הדלק

הנעה בגז

אחת הדרכים עבור חיסכון בדלק, היא על ידי הסבת הרכב לרכב הנוסע על מערכות גז מדובר בהסבה פשוטה המתאפשרת בכל מוסך מורשה, ומאפשר לרכב לנסוע על גז במקום על דלק. מדובר בחסכון עצום לא רק בדלק, אלא גם בהוצאות שוטפות על הרכב. החיסכון נובע מעצם העובדה שעלות נסיעה בגז היא כחצי מעלות נסיעה בדלק. מערכת גז מאפשרת לבעלי הרכב להימנע מהוצאות שוטפות גדולות, ולהשאיר את הרכב נקי יותר במנוע ובחלקים אחרים שלו. מה שכמובן חוסך טיפולים רבים ברכב. רכב המונע על מערכת גז, הוא רכב נקי יותר אך אופן התנהלותו על הכביש לא נפגע והוא נוסע בדיוק כמו כל רכב רגיל. מי שבכל זאת מעדיף לבזבז כסף ודלק, יכול לעבור בעת הנהיגה, מנסיעה על הגז לנסיעה על דלק, ולהרגיש איך כספו נעלם לחינם.

רכב היברידי

לנוסעים בעיקר בעיר כדאי לבדוק אפשרות רכישה של רכב היברידי אשר מטעין את המצבר שלו מעצירות, כך שבנסיעה בפקקים גם לא מזהמים בגלל המנוע החשמלי וגם מטעינים את המנוע במהלך הנסיעה.

לפני הנסיעה :

אל תיסעו

זה לא דבר פופולארי בדיוק להגיד על רכב, אני יודע, אבל חשבו על זה, אם יש לפניכם אפשרות לא לנסוע ברכב, חסכתם דלק. מכונית שלא נוסעת, לא צורכת דלק, חלק גדול מהנסיעות ניתן לחסוך בשימוש באמצעי תחבורה אחרים: הליכה ברגל, אופניים, אופנוע, תחבורה ציבורית, מונית דרך נוספת ומאוד יעילה היא להתחלק בנסיעות עם חברים או שכנים (מאוד מקובל בחו"ל, פחות בארץ). מתאמים זמן יציאה משותף ונוסעים יחדיו באותה המכונית. פתרון יעיל גם ביציאה לבילוי: במקום שכל אחד יגיע במכוניתו, אוספים האחד את השני. אז בפעם הבאה שאתם עומדים להיכנס לרכב, שאלו את עצמכם, "האם הנסיעה באמת הכרחית ???"

מועדי נסיעה

בצעו נסיעות לא דחופות כשהכבישים פנויים יותר. למשל להחזיר סרט לספרייה בשעות הערב המאוחרות, במקום שעות אחר הצהריים העמוסות. גם פחות זמן, גם פחות עצבים, גם הרבה פחות דלק

תכנון הנסיעה

פקקי תנועה הם חלק בלתי נפרד מחיינו. אולם הם בד"כ נקודתיים ובשעות מסוימות. בחירת נתיבי נסיעה שונים, בעלי פחות רמזורים ותנועה צפופה תסייע מאוד.

איכות הדלק

בהרבה מקרים מחיר ליטר דלק נמוך מעיד על איכות דלק ירודה, לכן מלאו דלק רק בתחנות דלק שלהן "שם טוב". איכות דלק ברמה ירודה גורמת לנזקים, שחיקה מואצת ושריפת דלק מוגברת (כ-20%). לפעמים עדיף לשלם קצת יותר, לקבל דלק באיכות גבוהה ולנסוע יותר ק"מ לליטר.

טיפולים שוטפים

הקפדה על טיפולים בזמן, כיוון מנוע מדויק, מצתים ומסננים נקיים תסייע רבות לחיסכון בדלק בכל סגנון נהיגה. טפלו ברכב יפה:  שמן ישן ,טיפולים שנדחו אחר זמנם מסנן סתום שלא הוחלף ,מנוע לא מכוון יגרמו לרכב לעבוד בצורה לא יעילה ולבזבז הרבה יותר דלק לכן לא כדאי לזלזל .

בדקו את מסנן האוויר

מסנן אויר נקי הוא המפתח לחסכון בדלק. מסנן אויר מזוהם מונע מהאוויר להיכנס למנוע דבר אשר פוגע בביצועים ובחסכוניות של המנוע. בדיקה וניקוי של מסנן אויר היא קלה ופשוטה, הוציאו את מסנן האוויר והביטו בו לכיוון השמש/האור, אם אינכם רואים את האור חודר דרך הפילטר, אתם צריכים להחליף אותו. תוכלו לשקול לקנות מסנן אויר בר ניקוי במקום מסנן בר החלפה. המסננים אשר ניתן לנקות הרבה יותר חסכוניים וגם יותר ידידותיים לסביבה.

בדקו לחץ אוויר בגלגלים

אחרי בעיית מסנן האוויר קיימת בעיית לחץ אוויר לא תקין בגלגלים. לחץ אוויר לא תקין בגלגלים הינה הבעיה השכיחה ביותר אשר גורמת לבזבוז מיותר של דלק עבור כל קילומטר של נסיעה. לכן, קנו צמיגים אמינים, בדקו לחץ אוויר בגלגלים אך ורק שהגלגלים קרים (לאחר נסיעה, שהגלגלים חמים הם מתנפחים והלחץ אוויר גבוה). לכן שמרו על לחץ אוויר תקין, שמרו על לחץ אוויר בגלגלים כפי שנדרש על ידי היצרן או כפי שמצוין בעמדות לניפוח גלגלים בתחנות הדלק השונות.

נקו את הרכב ותא המטען

ככל שהרכב שלכם מלא במטען הוא ייצרוך יותר דלק על מנת לנסוע. אם אתם מסוע האנשים שהרכב הוא המחסן של הבית שלכם, חשבו שנית, משקל עודף ברכב שלכם הוא תוספת ישירה לצריכת הדלק של הרכב.

חזרו למקור

גלגלים חדשים יכולים להיות יפים ומגניבים ואפילו לשפר את האחיזה ברכב אך, אם אלה צמיגים רחבים יותר מהצמיגים אשר סיפק היצרן, רוב הסיכויים שהם יגרמו להתנגדות גבוהה יותר עם הכביש דבר אשר גורם לבזבוז מיותר של דלק. אם בכל זאת אתם מחליטים לשדרג את הצמיגים שלכם לצמיגים רחבים יותר, שמרו את הצמיגים המקוריים, השתמשו בהם בנסיעות ארוכות אשר יתרמו לכם לנסיעה חלקה יותר וחסכונית יותר.

הנעה

בניגוד למקובל, אין צורך "לחמם" מנוע לפני היציאה לדרך. תנו לו לעבוד שניות מספר ? הזמן שלוקח לכם לרכוס חגורת בטיחות וצאו לדרך

מחירי הדלק

מחירי הדלק מתעדכנים בתחילת כל חודש. בסוף כל חודש ניתן להתעדכן האם

מחירי הדלק צפויים לעלות או לרדת ולתכנן את מילוי הדלק על פי התחזית

בזמן הנסיעה :

נהיגה בפקקים

כאן טמון פוטנציאל החיסכון הגדול ביותר נהיגה חסכונית עשויה לחסוך 25% מצריכת הדלק בזמן נסיעה בפקק

צפי ותכנון

מבט רחוק ככל האפשר יאפשר לכם לקלוט עומסי תנועה, האטת קצב תנועה ורמזורים אדומים מבעוד מועד ולהאט מוקדם ככל האפשר, תוך הימנעות מבלימות מיותרות. האטה מוקדמת לקראת רמזור במקום בלימה מאוחרת, עשויה לחסוך את הצורך לעצור ולזנק בכל פעם מחדש

שמירת מרחק – הכרחי אם אתם רוצים לנהוג במהירות קבועה. כאשר המרחק ביניכם לבין הרכב שלפניכם גדול, אתם לא חייבים להאט בכל פעם שהנהג שלפניכם נוגע בדוושת הברקס, ואתם מושפעים מעט מאד משינויים קטנים במהירות הנסיעה של הרכב שלפניכם

שמרו על מהירות נמוכה

מהירות גבוהה מורידה משמעותית את החיסכון בדלק. אם אתם רגילים לנסוע במהירות גבוהה, קחו ניסיון למשך כמה ימים וסעו במהירות המותרת, בתום הניסיון תוכלו לראות כמה דלק חסכתם ושהדרך שלכם לא התארכה בזמן שלא תוכלו לוותר עליו.

הישארו עם המשאיות

שמתם לב שבנסיעה בכביש פקוק, הרכבים נוסעים פתאום מהר ופתאום לאט אך לעומת זאת המשאיות הכבדות נוסעות במהירות קבועה ?

מהירות קבועה שומרת על הילוך קבוע, דבר התורם לחסכון בדלק. קל יותר לשמור על תזוזה של רכב מאשר להזיז רכב.

נסיעה עם המשאיות – חוסכת דלק.

חישבו לפני האצה

שימו לב מתי וכיצד אתם מעבירים הילוכים. החלפת הילוכים מיותר גורמת לאימוץ המנוע ולבזבוז דלק. המנוע צורך הרבה דלק בזמן האצה ובסל"ד גבוה. האצות ובלימות לסירוגין עשויות להעלות את צריכת הדלק בעשרות אחוזים! השתמשו בדוושת התאוצה בעדינות, אל "תמשכו" הילוכים (ברכב ידני), אל "תנעלו" את התיבה על הילוך נמוך (ברכב אוטומטי) והשתדלו להגיע להילוך הגבוה היותר האפשרי ושמרו על מהירות נסיעה קבועה ככל האפשר. סגלו סגנון נהיגה רגוע

כיבוי מזגן

הפעלת מזגן מגדילה את צריכת הדלק ב10- אחוז בממוצע. יחד עם זאת, במהירות של יותר מ80- קמ"ש חסכוני יותר לנהוג עם מזגן פועל מאשר עם חלון פתוח.

נהיגה בינעירונית

נהיגה בין עירונית חסכונית בהרבה מנהיגה עירונית, כל עוד מהירות הנסיעה לא גבוהה. במהירות גבוהה, עיקר כוחו של המנוע מתבזבז על התנגדות הרוח למכונית והפחתת המהירות תקל רבות על המנוע ותפחית מצריכת הדלק

עשו חשבון

ברכבים רבים יש מחשב דלק שמורה את  מס הליטרים שהרכב צורך כרגע ל- 100 ק"מ .ברגע שתהיו מודעים לצריכת הדלק באופן אוטומטי תהיו זהירים יותר עם הדוושה הימנית- למי שאין מחשב דרך שיאפס את מד הק"מ בכל תדלוק ובחישוב מאד פשוט תדעו את מצבכם מבחינת תצרוכת הדלק.

נוהגים רגוע

לא מאיצים בפראות ולא מזגזגים בין נתיבים.  דבר שני – וזה במיוחד לגברים שבינינו – כשנוהגים שמים את האגו בצד. עקפו אתכם ? אתם לא חייבים לעקוף בחזרה…

מהירות הנסיעה

מהירות הנסיעה האידיאלית מבחינת צריכת דלק, היא בסביבות ה- 90 קמ”ש . זה משתנה מעט מרכב לרכב (, אבל בגדול, אם תיסעו במהירות של 90 קמ”ש (בכבישים בהם מותר לנסוע במהירות כזו, כמובן…) צריכת הדלק שלכם תרד משמעותית. ההבדל בין נסיעה במהירות של 110-120 קמ”ש, לבין נסיעה ב-90-95 קמ”ש מסתכמת ברוב הנסיעות שלנו בהבדל של דקות בודדות. אם נסעתם מהמרכז לאילת, ייקח לכם רבע שעה עד 20 דקות יותר. החיסכון בדלק לעומת זאת – יגיע לכמה עשרות שקלים !

הילוך גבוה

המנוע פועל יעיל יותר בסל"ד נמוך (1,500-2,500 סל"ד). כדי לשמור על סל"ד נמוך צריך לבחור בהילוכים גבוהים. במכוניות אוטומטיות צריך להרפות מעט מדוושת התאוצה כדי לגרום לתיבה להעלות הילוכים מהר יותר.

הגעתם ליעד דוממו מנוע !!!

מנוע פועל עם מזגן ללא נסיעה במשך כ-2 דקות ,שווה ערך לנסיעה של כ-1.5 ק"מ ואף יותר. (20 דק' = 30 ק"מ)

 

 

 1. ינואר 31, 2011 ב- 5:31 am

  כמה הערות קטנות:
  1. רכב מונע בגז הוא בעייתי מהרבה בחינות. רציתי להתקין מערכת כזו במכוניתי אבל מתשאול של נהגים ובעלי מוסך הסתבר שיש מערכות שונות במחירים שונים, אף אחת לא זולה, אף אחת לא מפשטת את התחזוקה (להפך, טיפולי 15K עולים יותר כי יש עוד מסננים לטפל בהם), מחיר הגז לא מובטח להשאר נמוך (היו כבר נסיונות להשוות את מחירו לבנזין) וכמובן, המערכת מקטינה מאוד את נפח תא המטען ואוסרת להחנות את הרכב בהרבה חניונים תת קרקעיים.

  2. לגבי מזגן מול חלונות פתוחים שיוצרים בלימת אויר, ראיתי מחקרים שהראו תוצאות לשני הכיוונים, לרוב דווקא לטובת מזגן על פני חלונות, אז אני לא יכול להיות בטוח שזו לא אגדה אורבנית.

 2. יולי 25, 2013 ב- 2:25 pm

  מחיר דלק נמוך לא בהכרח חייב להיות לא איכותי

 3. מרץ 24, 2014 ב- 12:08 pm

  אמנם זה יחסוך על הוצאת דלק אבל זה לא ישפיע על מחיר דלק

 1. ספטמבר 27, 2014 ב- 9:43 pm

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: