ראשי > פעילות > מסר חשוב מפרופ' אלון טל

מסר חשוב מפרופ' אלון טל

שלום רב,

 

עם מועמדים מעולים וחזון ברור וחדשני לעתיד מדינת ישראל , התנועה הירוקה יצרה עניין רב בבחירות של 2009. למרות מבצע "עופרת יצוקה" וזרם של דיסאינפורמציה ממפלגות יריבות, התוצאות היו טובות, והצלחנו לקבל מספיק קולות לנציג אחד בכנסת. למרבה הצער, אחוז החסימה מחייב שניים. תמיד אמרנו שהקמת מפלגה ירוקה בישראל היא בבחינת מרתון, ולא ספרינט, והמשכנו לעבוד.  אנו מנצלים את הזמן שבין הבחירות ללמוד לקחים ולהתארגן לקראת ההמשך.

 

הדמוקרטיה הישראלית זקוקה לחזון חדש.  המוסדות הפוליטיים הישנים נמצאים בצניחה.  מבחינה כספית, למפלגת העבודה ולמרצ חובות כל כך כבדים שפשיטת רגל היא בהחלט אפשרות.  אבל לא רק הקופה ריקה.  המסר של המפלגות כבר איננו מהדהד בקרב הציבור בישראל.  בד בבד, מפלגת קדימה נשארה גוף גדול ואמורפי, המאופיין על ידי  ריבים פנימיים, שחיתות, הרשעות–  ובעיקר, העדר אג'נדה קוהרנטית לחברה הישראלית.  התנועה הירוקה מהווה אלטרנטיבה. יש כאן חלון הזדמנות נדיר ואני מזמין אתכם לנטול חלק פעיל בעשייה.  יש לכם את הכוח להשפיע.

 

באירופה היום, מפלגות ירוקות מקבלות בקביעות תמיכה של עד 20% מקולות הציבור.  נקודת ההתחלה של המפלגות הירוקות היא אקולוגית – אבל אג'נדה ירוקה איננה מסתפקת בכך.  דגלים נוספים של צדק חברתי, שלום, דמוקרטיה שיתופית ומנהל תקין מהווים נדבך מרכזי במסרה ירוק המודרני.  גם בישראל, ברור שהאתגרים האקולוגיים הם עצומים: ים המלח נעלם ומערכות אקולוגיות רבות קורסות.  זיהום כרוני של אויר ומים מסכן את בריאותנו ולמרות משבר האקלים, אין לישראל אסטרטגיה לאומית לאנרגיה מתחדשת. אך בסופו של דבר, ההתדרדרות של משאבי טבע בישראל מהווה סימפטום של דינמיקה רחבה יותר שבאה לידי ביטוי בשחיקת "נחלת הכלל".

 

בהדרגה, הרשת החברתית של המדינה מתפוררת. אחד מתוך ארבעה אזרחים חי מתחת לקו העוני ואחד מתוך שלושה עובדים מקבל שכר מינימום.  מצבם של ערביי ישראל הוא גרוע במיוחד: תמותת התינוקות כפולה בהשוואה למגזר היהודי ושיעור מסיימי הבגרות הינו חצי בלבד.  חוסר השוויון איננו נמצא לאורך גבולות אתניים בלבד.  נשים ממשיכות להרוויח 65% משכר גברים.  בזמן שמדינת ישראל התעשרה, הערבות ההדדית והמחויבות הקולקטיבית, שאפיינה את ישראל מאז הקמתה נמצאות בנסיגה.  הפרטה מוגזמת וקוצר ראייה במדיניות הציבורית מוסיפים לניכור ואזרחים רבים פשוט מתנתקים. כניעה לקיצוניות חרדית מביאה לדינמיקות מטורפות של קווי אוטובוס טאליבניים — שבהם נשים חייבות לשבת מאחור, להגברת החנק האורתודקסי על חופש המצפון, ולהנצחת ההשתמטות של מגזר שלם.   העויינות והקיטוב בחברה גדלים.  בעיות אלו הן תוצאה ישירה של מדיניות ממשלתית כושלת. אנו מצפים ליותר.

 

מטרתנו בתנועה הירוקה היא להפוך את ישראל למקום בריא יותר, שמחזיר לציבור הישראלי ערכים של קהילה, חמלה וטובת הכלל.  זה לא יקרה ללא שינוי פוליטי, וזה לא יקרה בן לילה.  העובדה שהבחירות אינן באופק מהווה עבורנו יתרון.  אנו חייבים לנצל את הזמן כדי להתארגן ולהקים את התשתית הארגונית ואת בסיס החברים שיאפשרו לנו להיות חלק מקואליציה חדשה שתביא לשינוי המגמות הקיימות.

כיו"ר הזמני של המפלגה, התחלתי מיד במשא ומתן עם קבוצה של כ-40 חברי מועצות מוניציפאליות בעשרים ערים ברחבי הארץ.  חשוב לזכור, שבישראל ישנם סגני ראשי-ערים עם שייכות פוליטית ירוקה בערים כגון חיפה, ירושלים, תל-אביב ומודיעין.  הפעם, כל הכוחות הירוקים  חייבים לעבוד ביחד.  אני שמח שהיום "הירוקים של חיפה" הם חלק אינטגרלי של הנהגת המפלגה ואנו משתדלים לסייע למאמציהם החיוניים בהתמודדות עם המשבר הבריאותי הפוקד את העיר.  אנו מצפים להגיע להסכם רחב בחודש הקרוב שיאחד סוף סוף את השורות הירוקות וירחיב את נוכחות המפלגה בשלטון המקומי.  אין כל צורך לחכות לבחירות לצורך פעילות בחזית המקומית.

 

במישור הארצי, מאז הבחירות הפעילים שלנו הובילו מאבקים רבים  – החל מהתנגדות לרפורמה בתכנון ובהפרטת הקרקעות ועד לקידום הסדר לחלוקה הוגנת של תמלוגי הגז.  לא בכדי פיתחנו את הסיסמה: "התנועה הירוקה – אנשים שעושים".   בהנהגת המפלגה, נדהמנו לגלות שהאלוף יואב גלנט התמנה לתפקיד הרמטכ"ל ללא כל התייחסות להשתלטות שלו על עשרות דונמים של קרקע ציבורית, ולתביעות לסילוק ידו מהם.   זוהי סוגיה שממנה עמותות רגילות נאלצו להתחמק.  כמפלגה פוליטית סברנו שאנו חייבים להתמודד עם סוגיה זו. העתירה שלנו לבג"צ עיצבה את השיח הציבורי בנושא זה, יחד עם טוהר המידות של צה"ל, והבנייה הבלתי חוקית בשטח הפתוח בכלל.

 

אך הדגש העיקרי שלנו היום הוא ההכנות לקראת הבחירות הבאות – ברמה הארצית והמקומית.   אני מזמין אתכם להיכנס לאתר האינטרנט שלנו, לעיין במצע המפלגה, בניירות העמדה הרבים ובדיווחים על העשייה הגוברת. שם תראו שהתפיסה של התנועה הירוקה היא פרספקטיבה ציונית רחבה שגולשת מעבר לנישה האקולוגית.  בנושא של "שלום ובטחון", עמדותינו נ פרגמטיות ומשקפות את דעת  80% מהציבור התומך ב"שתי מדינות לשני עמים", מבלי להתעלם מקיומם של איומים ביטחוניים אקוטיים.  אנחנו מאמינים גם שהסכם שלום צריך לקדם בטחון אנרגטי והרמוניה סביבתית גם יחד.

 

אז מה צריך לעשות?  ראשית אנו פונים אל אותם 30 אלף אזרחים אשר הצביעו לנו בבחירות האחרונות ואל הגרעין הקשה של חברי המפלגה ופעיליה.  ביום ו' ה- 11 בפברואר תתקיימנה בחירות להנהגה החדשה של המפלגה בסמינר הקיבוצים ברמת אביב. הנהגה  זו תוביל את המפלגה עד לבחירות הבאות. בחירות אלה מהוות הזדמנות להכיר את המפלגה הצעירה  ואת מנהיגיה מקרוב ולהשפיע על הכיוון שלה.

 

חשוב לכם? זה הזמן לעשות משהו. תשקלו להתפקד או לפחות לתרום למפלגת התנועה הירוקה. זה פשוט וזה לא יקר – 100 ₪ דמי חבר בלבד. הכנסו לאתר www.yeruka.org.il ותוך דקה – במקום תסכול בדבר המערכת הפוליטית הנוכחית, תוכלו להיות חלק מהפתרון.   אשמח לענות על כל שאלה.

 

בברכה,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פרופ' אלון טל

יו"ר זמני, מפלגת התנועה הירוקה

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: