ראשי > איכות הסביבה > המשרד לאיכות הסביבה השיק את קמפיין "מתחילים לחשוב ירוק"

המשרד לאיכות הסביבה השיק את קמפיין "מתחילים לחשוב ירוק"

אתמול בבוקר הגענו למסיבת עיתונאים לה הוזמנו ע"י אנשי הרשתות החברתית של המשרד לאיכות הסביבה. לצד כתבים מכלל המדיה הקונבנציונלית הצטרפו גם בלוגרים ואנשי מדיה חברתית. את הנקודות המעניינות עדכנתי ישירות לשורת הסטטוס שלנו בפייסבוק.

אנשי המשרד הציגו את הקמפיין החדש שלהם אותו מוביל הבדרן המעולה טל פרידמן ויתמקד  בתחילה בחמישה נושאים. חסכון ומחזור נייר, נהיגה ירוקה, קניה אחראית של מזון, חסכון בחשמל ונקיון ברשות הרבים. בסרטוני הוידאו הגיבור טל פרידמן נתקל בציבור הישראל שלא "חושב ירוק", משתגע והופך לראש דשא מטיף מוסר סביבתי. ברור לי מהיכן הגיע הרעיון ואני בטוח שכל מי שראה ארץ נהדרת יראה מיד את דמותו של חיזקי מדריך הטיולים שחוטף "חורופה" אלה כל אלה שמתנהגים בברבריות יתרה ומפריעים למנוחת השבלולנים ואז הופך עורו משלו לפסיכופת. דמות נהדרת.

הקמפיין כמובן מכוון ללמד את הציבור כיצד לנהוג בצורה הנכונה סביבתית ( ואנו בתנועה הירוקה נוהגים להוסיף גם חברתית כי לזהם למישהו את האויר זה ממש לא חברתי הרי ) ומדגיש בכל פעם את הרווח הכלכלי שנקבל אם נפעל בהתאם להוראות. נראה לי צעד חכם ביותר לפנות לכיס האזרח, לפחות בשלב הראשון בסדנת החינוך שאנחנו צריכים לעבור. הקמפיין ירוץ במשך שנה מכיל שישה סרטונים ומתוכנן בקפידה על ידי לוח חגי השנה. ( למשל דגש על צריכה נכונה לקראת חגי הקנית המזון המוגזמת ). סך הכל הסרטונים נחמדים מאוד וטל פרידמן הוא האדם נכון מאוד להריץ קמפיין מסוג זה. בכלל הוא די הפתיע אותי כאשר בתחילת המסיבה ניצל את ההזדמנות לבקש מהשר והמרד לטפל בעניין מיחזור המים האפורים. 2 נקודות לפרידמן. במקביל לסרטונים יהיו כמובן גם תשדירים ברדיו עם אותה הדמות והסיטואציות.

הקמפיין מלווה באתר אינטנרט בעיצוב ידידותי ומהנה בו נוכל למצוא שלל הוראות לחיים ירוקים יותר בכל אחד מארבעת סביבות המחיה של האדם הרגיל ( בית , עבודה , דרך וכמובן טבע ) . לדעתי האתר נהדר וממציג המון מידע בצורה מהנה. את הקמפיין כאמור חברינו מנסים להריץ גם בזכות הפייסבוק שם יש למשרד לאיכות הסביבה בעיה עם חבורת פעילים שמנסה, בהתמדה ראויה לשבח, לגרום להם לסגור את חוות מזור כך שבדרך כלל דף הפייסבוק שלהם מוצף בהתנגדות לכל מה שמשרד יעשה כל עוד הקופים סובלים. ואני אומר בצדק.

במסיבת העיתונאים השתתפה כמובן המנכלית החדשה , אלונה שפר-קארו, שהיא המנכלית הראשונה של המשרד שהגיעה מהארגונים הירוקים. הגיע הזמן באמת. בהצלחה אלונה, אנחנו מקווים שתעשי את השינוי הדרוש אחרי הרס גדעון עזרא ובכלל. השר ארדן גם דיבר על כך שהשרד לאיכות הסביבה צריך לקחת חלק יותר פעיל בתיכנון שוק האנרגיה בארץ ולקחת מעט מהסמכיות של משרד התשתית. הוא גם נשאל האם הוא הולך לשאר בתפקיד עקב האופציה להפוך לשגריר בא"ום. התשובה לא הייתה חד משמעית.

סך הכל נראה שהקמפיין מוצלח ופונה כמובן למי שצריך את סדנת החינוך הזאת. את הממשל הארצי והמקומי אנחנו עדיין נצטרך לשנות בעזרת התנועה הירוקה אחרת גם אם הקמפיין יהיה אפקטיבי ברמות מופלאות נגיע לאותו מצב שהגענו למשל עם רכיבת האופניים בתל אביב. המוני רוכבים ואין תשתית. נראה לי די לגיטימי לנסות ללמד את האנשים כאן שצריך לשנות את דפוסי ההתנהגות ההרסנים שלנו וכן שאפשר לחסוך בעזרת זה גם כסף. אני רק מקווה שהקמפיין היפה והמושקע הזה הוא לא פעולת הסחה לחוסר תפקוד המשרד כנגד ממשלה מזהמת, שרים לא סביבתיים וטייקונים אשר מצפצפים על איכות חיי האזרחים הקטנים. אני מקווה מאוד שהמנכלית החדשה תביא את המשרד לדרך חדשה. יחד עם זאת, אני מקווה שבקרוב התנועה הירוקה תקח חלק גדול בניהול המדינה ברמה המוניצפלית והארצית כך שלא נצטרך רק  לאכוף וללמד אלא גם ליזום לתכנן וליצור תשתיות למדינה מקיימת.

יפה שהמשרד לאיכות הסביבה פנה למדיה החדשה בקמפיין הזה. פגשתי שם רבים ובניהם את העורך החדש של שינוי ירוק , שי גולוב, מנכ"ל העבר שלנו שלאחר מסיבת העיתונאים נסע לסמינר הקיבוצים כדי להדריך את הצוות הלוגיסטי של ועידת התנועה הקרובה כיצד התנהל שם הפרימריז בתקופתו.

מודעות פרסומת
 1. אבי דבוש
  ינואר 25, 2011 ב- 8:23 am

  תודה על הדיווח. אני משתכנע, מצפייה בקליפים, שהשגיאה החמורה של "זה מטורף לא למחזר", שהמסר שלה היה בעצם "להיות ירוק זה מטורף" חוזר על עצמו ובגדול. אמרת חיזקי. נכון. ירוקים כראשי דשא עצבניים ומטיפניים ששווה, לעיתים רחוקות, להקשיב להם אם הם יחסכו לנו כמה ג'ובות, אבל בענייני תכנון, חינוך, ביטחון? מי יקשיב לשכאלה? ובענייני פרסומות, יותר מהכל, המדיום הוא המסר, והמדיום מוסר את המשוואה בין תמהונות לסביבתנות, ובגדול. מצער שנפלו שוב לאותו בור. אני משוכנע שלא מכוונה רעה, אבל במבחן התוצאה ישנו כשל עמוק.

 2. אושרי הילזנרט
  ינואר 25, 2011 ב- 9:40 am

  תודה

 3. מיקי שומרוני
  ינואר 25, 2011 ב- 1:56 pm

  אבי – תודה על כל מילה. מצטרפת.
  כמה חבל לראות את המגמתיות המטופשת הזו שוב. לא חבל לכם על הכסף?
  הגיע הזמן להזיז את המקלדת לצד החושב לעומק.
  על אמת לשם שינוי.

  • ינואר 25, 2011 ב- 1:59 pm

   סליחה ?

  • נס נס
   ינואר 26, 2011 ב- 5:03 pm

   לסגור את חוות מזור זה דבר מיידי וראשוני וכל יום שעובר והם עדיין פועלות דמם של התינוקות, הילדים והזכרים בראשו של האחראי לשואה הזאת. אין פה שום ויכוח. יש פה ספירה אינסופית של דקות של סבל שעדיין לא הסתיים.
   איכות הסביבה חושבים אותנו מטומטמים שלא יודעים לזרוק זבל, אז ילמדו אותנו…
   מה עם ענני הכימיקלים (תסתכלו בגוגל) שהם נשק ביולוגי שזורקים על הראש שלנו כמעט כל יום. מה עם הפלואוריד במים שמרעיל את הילדים שלנו גם אם רק דרך המקלחת… הפלואוריד חודר גם על ידי מגע עם העור. תעשו פלאוריד במים ב גוגל ותראו לבד. כל זה אחלה. רק שהעבדים עדיין לא יודעים איך לזרוק זבל לפח. אז הוא ילמד אותנו. ואנחנו נשלם את המשכורות המנופחות למשרד שלא שווה כלום…. באמת תודה ! כל הכבוד לממשלה ולנבחריה.

 4. ג'ודי כהן
  ינואר 26, 2011 ב- 2:19 pm

  עדיין שבויים בתפיסה לפיה יש סביבה ויש בני אדם וזו אחריותנו כבני האדם לנהל את הסביבה באופן יותר נחמד.

  עד שלא תשתרש התפיסה שאנחנו חלק מהסביבה הזאת, שהעולם הוא בעצם הבית של כל אחד מאתנו, משרדי הפרסום ימשיכו ליצור דמויות של "משוגעים לדבר" או פשוט משוגעים.

 5. ינואר 26, 2011 ב- 3:46 pm

  משוגע זה השפוי החדש

 6. לירון
  ינואר 26, 2011 ב- 3:49 pm

  מתי תסגור את חוות מזור? הפכת החלטה של של צחי הנגבי לסגור את המקום הזה והותרת את הקופים לסבול שם?
  מתי תנקוט צעדים אמיתיים למען הסביבה, במקום להוריד את הרגל מהגז הרבה יותר יועיל לכדה"א יומיים בשבוע בלי בשר?
  מתי תפעל נגד המפעלים שמסכנים את חייהם של תושבי חיפה והסביבה?
  מתי תפסיק לנסות ולמתג את עצמך כאילו היית איזה סלב באמצעות חברות קיקיוניות כמו אקליפטוס באמצעות כספי ציבור?
  מתי תבין שאפילו ביבי לא סומך עליך כשגריר באו"ם?
  מתי תתפטר?

 7. אילת
  ינואר 26, 2011 ב- 4:00 pm

  ומאיפה הצבע האדום? מהדם של הקופים בחוות מזור, אותה מסרב השר גלעד ארדן לסגור?
  התקופה המבישה ביותר בתולדות המשרד הזה היא תקופת כהונתו של גלעד ארדן. ועכשיו אתם משחקים איתנו בדשא?! נו, באמת. כמה אפשר להיות מנותק מהציבור? ילדי הגן יכולים ללמד אתכם יותר משאתם חושבים ללמד את הציבור.
  את הכסף המיותר, שנובע מחוסר עשייה בקדנציה שלך, גלעד ארדן, תרום לשיקום הקופים והכלואים עד למותם בייסורי גיהינום במעבדות מחקר.
  טל פרידמן – בושה וחרפה. הכסף מפתה, בוודאי. אבל ישנה גם הדרך.

  • ינואר 26, 2011 ב- 4:18 pm

   אני לא חושב שנכון לתקוף את טל פרדימן. לא כולם מודעים למאבק הזה וכנראה שגם טל פרדימן בינהם. וגם, לרוע המזל הרבה מאוד אנשים אינם מודעים לכל האינפורמציה שיש כאן בקמפיין הזה. אני חושב שהקמפיין עצמו די טוב. הוא מעביר בצורה טובה נקודות חשובות שרוב הציבור המחולט לא יודע. גם אם זה מוציא את הירוקים שביננו קצת מטורפים. וכל זה כמובן לא קשור לא לחוות מזור האומללה ולא לשר ארדן שמן הסתם אנחנו נמצאים במפלגה מתחרה שלו.
   אבל בכל זאת אני חייב לציין שהוא הרבה יותר טוב מקודמו.
   אם מישהו ממגיבים רוצה לכתוב על חוות מזור הוא מוזמן לשלוח לי ואני אפרסם

 8. אילת
  ינואר 26, 2011 ב- 4:41 pm

  שלום מיכאל, נדמה לי כמי שמעורה גם בנושא המחריד של חוות מזור, שטל פרידמן עדיין לא הוצקף בכלל. נכון, ייתכן שזה יקרה, אבל זה עדיין לא קרה. יש לו זכות לבחור ממי הוא מקבל כסף וממה הוא מרוויח כסף. גם אני בין האנשים שמחכים לשמוע מה יש לו לומר. האם הוא מתכוון לצאת בענק ולהודיע: "לא עובד עם השר ארדן עד שזה סוגר את מזור!" זו אופתיה, נכון?
  השר הזה, גרוע ממנו לא היה. אני עיתונאית לשעבר, סיקרתי את תחום איכות הסביבה והייתי בקשר עם השרים מתחילת שנות התשעים. גרוע כזה עוד לא היה. בוודאי גם לא יהיה. ואין קשר לפוליטיקה.
  גלעד ארדן: שום דשא ירוק לא ינקה את השחור שעשית לכולנו ולקופים!

 9. אילת
  ינואר 26, 2011 ב- 4:45 pm

  זאת רק אחת הקבוצות הפעילות בפייסבוק. כתבו "גלעד ארדן" בחיפוש וראו כמה דפים נגד השר הזה יש. תקדים היסטורי והיסטרי במדינת ישראל. וזה לא בגלל עשייה, אלא מחוסר עשייה:

  http://www.facebook.com/BoycottMazor?v=wall

 10. ינואר 26, 2011 ב- 4:53 pm

  אילת :

  שלום מיכאל, נדמה לי כמי שמעורה גם בנושא המחריד של חוות מזור, שטל פרידמן עדיין לא הוצקף בכלל.

  מה? את כרגע תקפת אותו בתגובה הקודמת שלך. אני בכלל לא בטוח שהוא מכיר את עניין החווה.

  וגלעד ארדן הכי גרוע ? מה ? שכחת את גדעון עזרא ? איזה שטויות
  גלעד ארדן הוא ממש לא איש איכות הסביבה וברור שאנשי התנועה הירוקה יכולים לעשות לו בית ספר, כפי שעשו לדב חנין ולניצן הורוביץ. אבל הוא ללא ספק קידם את המשרד בצורה מרשימה וגם הכניס לתפקיד מנכ"לית סביבתית אמיתית לראשונה מהקמת המשרד.

  עניין חוות מזור היא בעיה כנראה שמקורה בקשרי הון ושלטון וכאן לליכוד יש בעיה קשה.

 11. ינואר 26, 2011 ב- 4:57 pm

  הזדמנות מצויינת להפנות לדף העמדה שלנו בנושא חיות
  http://www.yeruka.org.il/animals

 12. דרור
  ינואר 26, 2011 ב- 5:17 pm

  לפני שתחשבו ירוק, תחשבו קופים!!!!!!! תחשבו איך אפשר לסגור את מכלאות מזור!!!! תחשבו ותעשו!!! הגיע הזמן למחוק את הכתם הזה שנקרא "_____" מזור! מסרב לומר אחווה כי זה לא!!! אתם, המשרד בחסות השר לאיסוף בקבוקים, מחזיקים מחנה ריכוז לכל דבר!!! וזה קורה, פשוט לא יאמן, תחת חסותה של ממשלת ישראל!!! למה מחנה ריכוז??? כי בקופים מקועקע מספרים בגופם!!! ואי אפשר להתעלם מה דמיון!!!!תתביישו לכם, זה מקום, זאת מכלאה נאצית בחסות ממשלת ישראל!!! כלכם רקובים עד העצמות!!!

 13. ינואר 26, 2011 ב- 6:51 pm

  נשבר לי הלב לראות את טל פרידמן משת"פ של גלעד ארדן. שרק בתחילת החודש קידם את חוות מזור ונתן לה אישור להרביע קופים בנוסף לייבוא השוטף.
  החווה היא עסק מסחרי פרטי לגידול של גורי קופים, שניצודים במאוריציוס לאחר שאמהותיהם נרצחות. הגורים מיובאים לארץ בתנאים מחפירים וכלואים בתנאים קשים עד שהם נמכרים למעבדות לניסויים מחרידים באכזריותם, בארץ ובעולם.
  אני רוצה להאמין שגם טל מתנגד לקיום מכלאה הסוחרת למוות בגורי קופים חסרי ישע.
  נורא חבל שהרופאים והמדענים לא מביעים את דעתם בנושא החווה, כי לי יש תחושה שהם כבר הבינו שאין צורך להתעלל בשום חיה לצרכי ניסויים "מצילי חיים", אחרי 35 שהם מפרסמים מחקרים כאלה:
  http://www.isav.org.il/drupal/?q=node%2F3

 14. למור
  ינואר 26, 2011 ב- 8:15 pm

  או שאורלי, דרור, אילת, לירון ונסנס הם אותו הבנאדם או שיש לנו כאן מקרה קלאסי של קוף אחרי בנאדם 🙂

  • איזיס
   ינואר 27, 2011 ב- 10:38 pm

   כי לא יתכן שיש יותר מבנאדם אחד שאכפת לו מקופים יותר מהאם יצליח גלעד ארדן על ידי הוצאת 15 מליון ש"ח על קמפיין אחד ועוד מי יודע כמה על חברת אקליפטוס שמפעילה בשבילו דפים ברשת לשווק את עצמו.

 15. ינואר 26, 2011 ב- 8:27 pm

  נמאס מארדן שלא עושה דבר, רק כשיש מצלמות רואים אותו. ללא ספק, השר הכי גרבצן בממשלה.
  במשך שנה וחצי מחכים להחלטה שתסגור את חוות מזור, אבל הוא מעדיף ללקק לבעלי ההון והשררה.
  בושה…מייחלת שיטוס לאו"ם ומהר.

 16. סטודנטית
  ינואר 26, 2011 ב- 9:03 pm

  תעשיית הבשר היא המזהמת מספר 1 בכל העולם. מבזבזים מיליונים על הסתרת מידע מהציבור.

 17. ינואר 26, 2011 ב- 10:14 pm

  דיון על הקמפיין מהפייסבוק

  Shay Cohen
  שמתם לב שלקמפיין המשרד להגנת הסביבה המכיל מסרים על התנהגויות סביבתיות מסוימות השתרבב איכשהו מסר מרכזי אחר- פעילי הסביבה "הירוקים" כראשי דשא מטורפים? גלעד, אלונה- מה נהיה ?

  Yesterday at 07:59 · Like · Comment · Share
  12 people like this.
  Avi Dabush המשך ישיר ל"זה מטורף לא למחזר". למרות החינניות של פרידמן, זה הרי בונה על חיזקי, מדריך הטבע השרוט. אבל מה? הירוקים התמהוניים יכולים לחסוך לנו, לפעמים, כמה שקלים, אז בוא נקשיב להם. לפעמים
  Yesterday at 08:03 · Like · 2 people
  Shay Cohen אכן פרידמן ענק כהרגלו, אבל זה בדיוק הכיוון- בואו נקשיב להם לפעמים, בקטנה כשזה חוסך כמה שקלים, אבל שכאלו ישבו במוסדות התכנון? שנשאל אותם על נושאי כלכלה ותקציב? השתגעתם- הם מצמיחים עלים מהראש
  Yesterday at 08:05 · Like · 6 people
  Erez Yaakobi כן הקמפיין לא ממש משרת את הנושא. כמו שאמרת הוא מדגיש שמי שירוק הוא מטורף ולא נורמלי. כי רק הלא נורמליים וההזויים הם ירוקים.
  Yesterday at 08:10 · Like
  Shay Cohen ארז? על הבוקר אתה רוצה פה מכות עם גלבהרט וכל החבר'ה? הם יגיעו להפגין לך בתחנה (הא, נכון- האבטחה של הקניון תחסום אותם בחוץ, אז אין בעייה 😉
  Yesterday at 08:18 · Like
  Ifat Ron גאה להיות ראש דשא! מצידי שיחשבו שאני שרוטה…
  Yesterday at 09:27 · Like
  Avi Dabush אני איתך, יפעת, אבל העניין זה לא האגו והביטחון העצמי שלנו, אלא היכולת הציבורית והפוליטית להשפיע
  Yesterday at 10:07 · Like · 1 person
  Yoav Egozi שי, אני מסכים איתך באופן עקרוני,
  עדיף היה לא להצאת "המשוגעים הירוקים", אבל אני חושב שעבור רובנו זה יהיה פשוט סרטון מצחיק, ובצחוק יש משהו שפותח את הלב/ראש. במיוחד כשזה גם חוסך כסף.
  הישראלים הם כפי שהם משתקפים בפרסומת- חמומי מוח וקמצנים (-;
  Yesterday at 10:09 · Like
  גילי סופר מאידך גיסא, הלא ירוקים יוצאים ממש – אבל ממש – מטומטמים
  Yesterday at 10:11 · Like
  Itamar Berger טרם החלטתי אם טוב+רע=טוב.
  אם הצלחנו להשחיל שני מסרים "שלנו".
  ועל הדרך דחפו שלושה מסרים שמנוגדים לכל מה שאנו מאמינים בו.
  אנחנו בדרך הנכונה?

  "היא אומרת זה טוב זה ההפך מרע…"
  Yesterday at 10:34 · Like
  Avi Dabush הם לא יוצאים מטומטמים, אלא סתומים. זה גם הסטריאוטיפ על הישראלי המצוי שמשעתק ונותן לגיטימציה למופע של הישראלי כצרכן, אבל עדיין הישראלי המצוי והדומיננטי
  Yesterday at 11:11 · Like
  Megama Yeruka Haifa אולי יש בכך דווקא הכנסה לקונצנזיוס של "הראש הירוק" דווקא בדרך של התחשבנות מסתלבטת?
  לפחות על פי איך שאפוק טיימס מציג את הקמפיין
  דווקא פרידמן הוא באמת אחד האוהבים ביותר על כולם אפילו שהוא מותח את גבולות המוסכמות, כמו שאנחנו משתדלים לעשות …
  Yesterday at 12:05 · Like · 1 person
  Shooky Galili קצת חוש הומור יכול להועיל בעניין הזה.
  Yesterday at 13:59 · Like
  Yarden Shani מה אתם חושבים יהיה השמפו הכי טוב לראש ירוק?
  Yesterday at 19:07 · Like · 1 person
  Orel Neeman רק רגע, הם לא מטורפים כל הפעילים האלה?
  Yesterday at 19:09 · Like
  Shay Cohen האמת, יש בכל זה משהו, תנו לי עשרה מופרעים כמו פרידמן ואפשר להעיף לא מעט מפגעים
  Yesterday at 19:26 · Like
  Nili Grossman מעניין מאד הדיון שהתפתח פה,
  אני מסתכלת על זה קצת אחרת.
  הפרסומת מכוונת לקהל יעד במכנה המשותף הרחב ביותר, ובטח לא בא לשכנע את המשוכנעים , קרי, אנחנו הירוקים ממילא.
  השימוש בראש דשא זה סוג של קריצה לעבר המזהמים שבאמת חושבים שאנחנו לא נורמלים, א…
  See more
  7 hours ago · Unlike · 1 person

 18. ינואר 27, 2011 ב- 10:20 am

  לסגור את החווה הארורה!!!!! מחנה נאצי בחסות משרד האיכות הסביבה!!! בחסות ביבי!!!!!!!
  בחסות ממשלת ישראל!!!! חייבים לסגור את מחנה הריכוז הזה!!!!!
  אני קורה לכולם לצאת לרחוב!!!!! להפגין, למחאות!!! לא יעזור מיילים, לא יעזור פוסטים, לא יעזור לפתוח דפי פייסבוק!!!! רק לצאת לרחוב!!!! אני קורה לכולם להתאחד, למען הקופים!!!
  חייבים לצאת ועכשיו!!!! תבינו אנשים, לנו יש זמן!!!!!! לקוף הבא אין!

 19. עזרא כהנוב
  פברואר 7, 2011 ב- 9:04 am

  אהבתי את הפרסומת בה ניתן לחסוך 150 שקל במידה ולא לוחצים על הדוושה ומאיצים ומאיטים בכל נסיעה, אך ברצוני להוסיף איך פותרים את בעיית הבמפרים הממוקמיים בכבישים העירוניים.
  העדר תקן מחייב הביא למצב שכל במפר בעל צורה וגובה אחר, דבר המביא את הנהג לבלימה והאצה מחדש.
  במידה ונדרש לתקן אחיד הדבר יביא לחסכון משמעותי באנרגיה ובלאי לאוטו.
  אשמח לקבל את תגובתכם
  עזרא

 1. ינואר 27, 2011 ב- 2:07 pm

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: