ראשי > מדיניות > הביקורת על ניהול מערך הכבאות בחיפה מחמירה משנה לשנה. יו"ר האיגוד רמי דותן חי בסרט אחר – "אנחנו הטובים בארץ!"

הביקורת על ניהול מערך הכבאות בחיפה מחמירה משנה לשנה. יו"ר האיגוד רמי דותן חי בסרט אחר – "אנחנו הטובים בארץ!"

יו"ר איגוד ערים לכבאות בחיפה, רמי דותן, לא היסס לנצל ישיבת אבל והזדהות של מועצת העיריה, לצרכיו האישיים הפוליטיים. לאחר סקירה מקצועית על פעילות כבאי חיפה בארועי הדליקה ביערות הכרמל, שניתנה ע"י מפקד מערך הכבאות, תפס גם דותן את המיקרופון, מבלי שנכלל בסדר הדוברים שנקבע מראש, והפליג בתאור יעילותם וגבורתם של כבאי חיפה, שעליהן אין חולק, בתקווה שבכך ירחיק מעל עצמו את אש הביקורת כלפיו, לא כלפי כבאיו הראויים להנהלה יותר אחראית. מדבריו אפשר להסיק שאינו קורא, או אינו מבין, ובטח אינו מיישם, את דו"חות הביקורת המחמירים משנה לשנה, על התנהלות מערך הכבאות בראשותו. דותן הסביר בגאווה כי "יש כסף או אין כסף – אותי לא מעניין. כשצריך משהו, אני לוקח הלוואות בבנקים". אולם דו"ח מבקר העיריה משנת 2001 מסביר מדוע חסר כסף: פשוט לא גובים מהרשויות החייבות, כולל עירית חיפה! סך החובות לאיגוד בסוף שנת  2000 הגיע ל-7.5 מיליון ש'. וכאשר כבר גובים, לא דורשים ריבית והצמדה, וכמו שהסביר בעצמו, לוקחים הלוואות בבנקים, ומשלמים גם ריבית וגם הצמדה! האם כך היה מנהל גם את עסקיו הפרטיים? אותו דו"ח התריע גם על פער גדול בהכנת תיקי אתרים, ועל העדר ביקורות במוסדות חינוך המאכלסים אלפי ילדים, ובמפעלים עתירי סיכונים.

דו"ח מבקר המדינה משנת 2007, בעקבות מלחמת לבנון השניה, הקדיש פרק נרחב למערך הכבאות, אם כי ברמה הארצית, ולא היה פחות חמור מקודמו. דו"ח מבקר העיריה, לשנת 2009, התעלה על קודמיו:

– עדיין הרשויות באזור, בהן גם עירית חיפה, חייבות לאיגוד כ-3.5 מיליון ש'. ומדוע שישלמו בזמן, אם האיגוד עדיין אינו גובה ריבית והצמדה, שהוא עצמו כן משלם לבנקים בגין הלוואותיו?

– גבית אגרות עבור שרותי הכבאות עומדת על מחצית בלבד, אולם חברת הגביה מקבלת 2.8% מהגביה, במקום 1% שמשרד הפנים מאשר, ומעניין שהיא דווקא כן מקבלת מהאיגוד ריבית והצמדה!

– האיגוד מעניק הנחות שרירותיות, בלי אמות מידה, בלי נימוקים ותעוד. מה הפלא שתמיד חסר כסף, והוא נאלץ לקחת הלוואות יקרות מהבנקים?

– מועצת האיגוד וועדותיה מתכנסות ללא רוב החברים, וללא הגזבר. ועדת הביקורת לא התכנסה כבר שנים!

– האיגוד פועל מזה שנים ללא תכניות עבודה שנתיות.

– לא מתבצעת היערכות מניעתית מוקדמת באזורים בנויים בקרבת יערות.

– מינהל תקין? אין דבר כזה בכל הנוגע להעסקת יועצים וספקים, המתנהלת בניגוד להוראות משרד הפנים, ללא מכרזים, ללא התקשרויות וללא אישורים כחוק.

– מפקד השרות לשעבר מועסק כיועץ בשכר גבוה, ואיש אינו יודע מה תפקידו ומה תרומתו לפעילות. אם בכך לא די, חברה פרטית בבעלותו מעניקה גם היא, בשכר נוסף כמובן, שרותי יעוץ למבקשי אישורי כבאות מהאיגוד.

– המטבח המספק ארוחות לאיגוד פועל ללא רשיון עסק, בתנאים תברואתיים בלתי תקינים, משתמש במשאבי האיגוד בחינם, ומוכר ארוחותיו גם לגורמי חוץ.

– אישורי כבאות לעסקים מונפקים מבלי שדרישות הכיבוי מולאו. למעלה מאלף בתי עסק פועלים ללא אישור כבאות, כולל עסקים רבי קהל, קניונים, ואולמי ארועים.

– רוב המפעלים המסוכנים ביותר במפרץ פועלים ללא אישור שרותי הכבאות!

– חסרים תיקי שטח למרבית העסקים, כולל אלה המכילים רעלים.

– חסרים כבאים שהתמחו בכיבוי אש במנהרות. ראש העיריה דיווח לנו בסיפוק על יציאת כבאינו לצרפת, להשתלמות כיבוי במנהרות. מה הם עשו במשך 10 שנים, עד פתיחת המינהרות?

במצבו העגום של מערך שרותי הכבאות, היינו מצפים שהעומד בראשו יוביל את ההתנגדות להוספת גורמי סיכון במפרץ חיפה, ובראשם הפצחן המימני בשטח בתי הזיקוק. יו"ר איגוד ערים חיפה לכבאות, רמי דותן, הצביע נגד הצעתי לדון בנושא במועצת העיריה. אף לא טרח להזכיר, למען הגילוי הנאות, כי הינו דירקטור בעסקי קבוצת עופר, בעלת השליטה בבז"ן. הוא מאד נעלב מהביקורת, והצהיר במועצת העיריה, מבלי לדעת את הצפוי בעוד שבועיים: "לא, באמת. יש גבול! אנוכי יו"ר האיגוד, אני אחראי לכל מה שקורה שם. זה האיגוד המוביל, מס' 1 בכל הארץ!" מאחר ולקח אחריות, חסך מאיתנו חקירות ודו"חות נוספים. נשאר לו רק להסיק את המסקנה האישית המתחייבת, ולפרוש מיד מראשות האיגוד. חברי ואני כמובן לא נרפה מהנושא. מפאת כבוד הנספים לא קטענו את דבריו המקוממים של דותן בישיבת המועצה המיוחדת, אולם על הפרק הצעה לסדר של חברי ירון חנן, לדון במחדלי מערך הכיבוי. באופן מצמרר העלה את הנושא חודש ימים לפני האסון. כעת הנושא רלוונטי ודחוף יותר מתמיד, כי האסון הבא לפתחנו, ועלול להתרחש במפרץ חיפה, האזור הרעיל, הדליק והנפיץ ביותר במדינה!

בכבוד רב

שמואל גלבהרט, אדריכל ומתכנן ערים

יו"ר הירוקים של חיפה במועצת העיריה וחבר הנהגת התנועה הירוקה

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: