ראשי > איכות הסביבה > נבואה שלצערי התגשמה- הצעה לסדר היום מנובמבר: "תפקוד לקוי של הנהלת איגוד ערים לכבאות חיפה מסכן את תושבי העיר והאזור

נבואה שלצערי התגשמה- הצעה לסדר היום מנובמבר: "תפקוד לקוי של הנהלת איגוד ערים לכבאות חיפה מסכן את תושבי העיר והאזור

לחברינו בתנועה הירוקה לעיונכם הצעה לסדר של חברנו ירון חנן.שהקדימה את הדליקה בחודש ימים.וזה כבר אחרי התראותיו ומעורבותו מיומו הראשון במועצת העיריה ובוועדת הבטחון שלה:הדליקה הזו כבר מאחורינו, והשאלה היא?האם נקדים את האסונות הבאים?האם נציל את יתרת השטחים הירוקים.זיכרו: שטח ירוק שעלה באש, ניתן לשיקום- שטח ירוק שנפל קורבן למייזמי ומזימות נדל"ן, ונקבר תחת מגדלי בטון!הלך עליו, ועלינו זה הרגע האחרון למוטט את תכנית הבינוי מעל נחל נדר ואולי גם להציל את חורשת רמת זמר, פארק סטלה-מאריס וכל השטח המיוער בין הטכניון לאוניברסיטה שמואליק גלבהרט

 

שלום רב,

בתחילת חודש נובמבר האחרון שלחתי הצעה דחופה לסדר היום של מועצת העיר חיפה בנושא:

תפקוד לקוי של הנהלת איגוד ערים לכבאות חיפה מסכן את תושבי העיר והאזור

ההצעה נוצרה בעקבות דו"ח חמור של מבקר עיריית חיפה לשנת 2010 שחשף את הליקויים המפורטים בהמשך.

לפני כתיבת ההצעה שוחחתי עם כמה בכירים בכיבוי אש חיפה, (כולל כאלה שמרבים להופיע כעת בתקשורת) וקיבלתי מהם דיווח אילו ליקויים כבר תוקנו ואילו רחוקים עדיין מטיפול.

הנושא עמד לעלות במועד ישיבת המועצה הקרובה ב- 7/12/10 וכבר הופץ לכל חברי המועצה בדואר.

אפילו אני שמרבה להתריע על בעיות בטיחות והיערכות למצבי חירום באזורנו לא שיערתי שכל כך מהר יהפוך הנושא לרלוונטי, כאילו בצורה נבואית…

מאז איני מפסיק לקבל טלפונים מחברי מועצה הן מהאופוזיציה והן מחברים בקואליציה שכבר הספיקו לראות בסדר היום את הצעתי.

גם בעלי תפקידם בכירים בעירייה ובגופים הקשורים לעירייה ורלוונטיים לנושא שוחחו עימי בנושא והביעו הסכמתם לדברים.

לצערי גם להנהלת העיר חיפה ולא רק לממשלה יש יד ורגל  במצב הקשה בו נמצא איגוד הכבאות חיפה- שכיום כולם מבינים את חשיבותו ואת היקף הסיכונים שהוא אמור להתמודד עימם

בכוח מצומצם, בציוד דל יחסית, ובפער כה גדול בין הצרכים ליכולות הדרושות.

 

בברכה,

ירון חנן- חבר מועצת העיר וועדת הביטחון העירונית

סיעת הירוקים של חיפה

טל. 052-3997696

ב' 04-8370354

ע' 04-8185678

להלן ההצעה לסדר המפורטת שאמורה לעלות ב- 7/12/10

ירון חנן הירוקים של חיפה •  yaronha@haifa.muni.il •  3997696 – 052

 

לכבוד: גב' ברכה סלע- מזכיר העיר

 

ברכה שלום רב,

 

בדו"ח מבקר העירייה האחרון הוקדש פרק שלם לתפקוד איגוד ערים לכיבוי אשחיפה ותפקוד לקוי של הרשויות המקומיות ובעיקר עיריית חיפה בכל הקשור לפעילות האיגוד .

בצד הפגמים שהדו"ח חשף באופן הניהול וההתנהלות של האיגוד.  מתגלה  תמ ו נה  מאד מטרידה ומדאיגה על היעדר השימוש בסמכויות המוקנות לראש הרשות המקומית במקרים בהם נשקפת סכנה ממשית לחיי הציבור בהיבטים הקשורים לכיבוי אש וחומרים מסוכנים.  ל תיפקוד הלקוי הזה  יש השלכות ישירות  על רמת הסכנה הנשקפת לתושבי העיר והאזור.

בבירור שעשיתי ידוע לי כי מאז פרסום הדו"ח תוקנו חלק מהליקויים בתוך האיגוד, אך לא נעשה הרבה בכל הקשור לפעילות של עיריית חיפה הנדרשת עקב ממצאי דו"ח הביקורת.

 

להלן כמה נקודות בעייתיות שחשף מבקר העירייה המצביעות על המצב הקשה  בתחום הכבאות וההתייחסות של הרשות המקומית להיבטים הנ"ל :

 

1. מחסור במים לכיבוי אש בהדר הכרמל ובשכונות הכרמל ובמיוחד באזורים הגובלים עם פארק הכרמל, הואדיות והשטחים המיוערים והיעדר היערכות מוקדמת לשריפות באזורים המועדים לדליקות.

2.       הפקרות בכל הקשור למתן היתר רעלים למפעלים מסוכנים באזור:  במשך שנים, 88% מהמפעלים היותר מסוכנים (בקטגוריה A) פועלים ללא אישור כיבוי אש, לרוב המפעלים המסוכנים אין "תיקי מפעל" (תיקי שטח) כנדרש, ובאחרים קיים תיק חלקי. לכל הנושאים הנ"ל אין אכיפה מוסמכת מצד הרשות המקומית!!!

3.       ביקורות למניעת דלקות האמורות להתבצע בעסקים, בוצעו בלא יותר מ- 60%-70%  מהעסקים באזור כולו וגם התיעוד שלהן לקוי.

4.       ביקורות למניעת דלקות בבתי ספר בוצעו רק ב- 116 בתי ספר ומוסדות חינוך מתוך מאות בתי ספר באזור כולו. מתוכם 75% מהבדיקות נמצאו לא תקינות ולא התקיימה פעילות מתקנת מצד הרשות המקומית!

5.       אין הדרכות בהתגוננות וכיבוי אש לצוותי גני הילדים בחיפה.

6. רוב רכבי הכיבוי ישנים ועלויות אחזקתם גבוהות.

7.       במשך שנים מתבצעות רכישות והתקשרויות בסכומים של מאות אלפי שקלים ללא מכרז פומבי כנדרש בחוק, מעסיקים את מפקד השירות באורח לא תקין ובניגוד עניינים לכאורה.

8.       בעת קיום הביקורת לא היה פתרון מקצועי לשריפות בכלי שיט ולא התקיימה הדרכה בנושא לכבאים.

9.       בעת קיום הביקורת לא היו הסמכות לכיבוי אש במינהרות ל-2/3 מהסד"כ הנדרש במקרה של שריפה כזו במינהרת הכרמל.

בדיון אגיש את הצעות ההחלטה הבאות:

 

עקב חשיבות הנושאים שחשף המבקר בדו"ח הביקורת והקריטיות של תיפקוד איגוד ערים לכבאות ותפקוד עיריית חיפה, בעיקר בתחומים הקשורים לשמירת שלומם ובטחונם של תושבי   העיר והאזור, מחליטה המועצה:

1.       על יו"ר איגוד ערים לכבאות חיפה- חבר המועצה מר רמי דותן להגיש עד לישיבת המועצה הבאה דו"ח מפורט ובו תיאור הליקויים שכבר תוקנו והצגת לו"ז להשלמת שאר התיקונים בשאר  הנושאים שנמצאו לקויים בדו"ח הביקורת האחרון.

2.       על ראש העיר לדווח עד לישיבת המועצה הבאה מהם היעדים ולוחות הזמנים לתיקון כל ליקויי הבטיחות במוסדות החינוך בעיר והשלמת סקר הבטיחות ע"י האיגוד בכל המוסדות הנ"ל.

3.       על ראש העיר לדווח על לישיבת המועצה הבאה מהם היעדים ולוחות הזמנים לביצוע כל פעולות האכיפה הנדרשות מול עסקים, ובעיקר מול מפעלים עם חומרים מסוכנים כנדרש בחוק, להשלמת הפעולות הנדרשות מצידם כדי שיוכלו לקבל אישור מכיבוי אש כולל הכנת תיקי השטח הנדרשים מהם.

בברכה,

 

ירון חנן- חבר המועצה

 

 

מודעות פרסומת
  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: