ראשי > איכות הסביבה > תגובת התנועה הירוקה לשריפת הענק בכרמל:

תגובת התנועה הירוקה לשריפת הענק בכרמל:

"התנועה הירוקה מזועזעת מהאסון בכרמל ומביעה תנחומים למשפחות השכולות. האסון הנוראי התאפשר בגלל כמעט היעדר מוחלט של גשמים במשך שמונה חודשים והוא מהווה הקדמה לאסונות שיתרחשו בשנים הקרובות בגלל ההתחממות הגלובלית. היובש של תחילת דצמבר הוא לא מקרי והוא הוא פועל יוצא של מדיניות חסרת רסן עולמית בשחרור גזי חממה. לממשלת ישראל יש הזדמנות בוועידת האקלים הנערכת בימים אלו במקסיקו להראות אחריות ולהכריז על צעדים משמעותיים בכיוון של הפחתת פליטות פחמן דו חמצני. אנחנו קוראים לממשלה לטפל בכל האמצעים לכיבוי האש ויחד עם זאת להראות מנהיגות עולמית בנוגע להפחתת פליטות של גזי חממה על מנת למנוע אסונות דומים בעתיד."

מודעות פרסומת
 1. דצמבר 3, 2010 ב- 1:00 pm

  זהו? אף מילה על זה שחלק גדול מהבעיה הוא הזנחה פושעת של משרד הפנים במשך 12 שנים מאז ועדת גינוסר, מחסור בכ"א וציוד, שלא לדבר על שבילי אש ופעולות מונעות?

 2. דצמבר 3, 2010 ב- 1:04 pm

  עירא, זאת רק הודעה ראשונית לתקשורות. מאחורי הקלעים עובדים על ניירות עמדה ומאמרים מסודרים. במיוחד על ההתרשלות במניעה.

 3. דצמבר 3, 2010 ב- 6:53 pm

  אני דווקא חושב שזה טוב שהתנועה הירוקה מזכירה את ההקשר הרחב של שינוי האקלים. יש מספיק אנשי תקשורת שדורשים ועדות חקירה.
  אני לא חושב שהנושא העיקרי בישראל צריך להיות הנושא של הפחתת הפליטות אלא ההסתגלות למה שמכנה פרופ' רובינשטיין "מצב אקלימי פוסט נורמלי".

 4. דצמבר 3, 2010 ב- 11:03 pm

  השבוע החליטה ועדת הכנסת על ביטולו של מוסד "נציב הדורות הבאים"…

 5. דצמבר 6, 2010 ב- 1:00 pm

  קרבנות ה"עסקים כרגיל" בלי שום ציניות. השרפה התפשטה במהירות בגלל היובש. אם היה יורד גשם לפי הממוצע בשלושים השנים האחרונות, ההתפשטות הייתה אטית בהרבה – הייתה לחות באדמה, עשבים ירוקים ועלים צעירים בעצים. מה גרם ליובש? שינויי אקלים כמובן. הביטוי "עסקים כרגיל" מציין בדוח הפנל הבין ממשלתי לשינויי אקלים את העתיד האפשרי בו לא יעשה דבר לצמצום הפליטות, ואז על פי התחזית הסבירה, תהייה התחממות ממוצעת של 6.5 מעלות במאה השנים הקרובות.
  הרוגי השרפה הם קרבנות הממשלה רק בנסיבות המקורבות (זה פשוט נפל במשמרת שלהם) ויכול להיות שגם עם ציוד מתקדם לכיבוי אש השרפה הייתה ענקית. אבל הנסיבות היסודיות (כפי שג'רר דיימונד קורא לזה בספרו “רובים חיידקים ופלדה”) הם תוצאה של שינויי אקלים. אפשר להתחיל לספור את קרבנות שינויי האקלים ולציין אותם בשלט במשמרת מחאה מול בית ראש הממשלה.

  השרפה גם שינתה את התפיסה שלי על "איך נוצר מדבר”.
  כבר כמה חודשים אני רואה לפי דפוסי האקלים ופיזור הצמחייה שקו המדבר עלה 150 קילומטר צפונה.בשולי כבישים שירד בהם גשם דל, או במקומות של הצטברות טל, יש כתם של נביטת חובזה וצמחים אחרים, בעוד שאר השטח יבש. דפוס נביטה זה מתאים לאזורי מדבר כמו מדרום לבאר שבע.

  לפני השרפה חשבתי שבהתמעטות הגשם הצמחים והעצים יתייבשו לאטם, ימותו והרווח בניהם יגדל לפי תכולת המים בקרקע. עכשיו הבנתי שהדינמיקה שונה. הצמחים מתייבשים, נשרפים, ואחרי כמה שנים נשרפים שוב. היער לא מתחדש אלא עצים פזורים, הרחוקים מספיק ממוקד השרפה. החיבר בכרמל, כבר נשרף בעבר, התחדש מעט ונשרף שוב.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: