ראשי > פעילות > משקיף בישיבת המזכירות – רשמים

משקיף בישיבת המזכירות – רשמים

לפני הכל. המסמך הבא שהתחלתי לעבוד עליו היה אמרו להתפרסם באתר התנועה בפורום הנכון כבר בלילה של אותה הישיבה. חשוב היה לי להתחיל את הדיון ברשת כמה שיותר מהר משום שלי לפחות נראה שהדיון ברשת הוא אחד הצדדים החזקים שלנו כרגע. בעקבות העיצוב החדש שהועלה לאתר נשללה ממני השראת הניהול ( כנראה לא בכוונה ) ואף אחד לא הצליח להסדיר את העניין עד כה. זה מעלה את בעיית צוות האתר. כרגע, יש לנו רק מתכנת מתנדב אחד והמצב יוצר לעיתים קרובות עיכובים משמעותיים בהתנהלות צוות האינטרנט והתנועה כולה. אני פונה לפעילי התנועה בעלי ידע  בדרופל להצטרף לצוות הרשת ולעזור לעדכן את האתר שיעמוד בקצב התנועה.
גם פרוטוקול הישיבה עדיין לא פורסם ויכול להיות שזה מפני אותה הסיבה. בכל מקרה העניין בטיפול .אני מפרסם בנתיים את המסמך כאן כדי להתחיל את הדיון ואולי נמצא גם כמה מחברי הפורום שיכלו לעזור בגיבוש מוסד המזכירות:

חברים יקרים. חזרנו מישיבת מזכירות התנועה. זאת הפעם הראשונה שאני נוכח בישבה זאת כמשקיף. אינני חבר מזכירות אך ברצוני להצטרף ולתת את חלקי למען קיום וקידום התנועה. אני פותח דיון זה בפורום המזכירות באתר כדי לראות כיצד יתנהל דיון שם.

ישבנו שעתיים, אכלנו עוגות ,שתינו בעיקר תה צמחים ודברנו. לרוב דברנו על כך שאנחנו "מדברים בצורה לא טובה" ועדיין לא ברור לנו מהן הסמכיות והמשימות של המזכירות. לדעתי יצאנו עם התחושה ששוב לא הובילה ישיבת המזכירות לקביעת סדר יום של ממש ( אני יודע שזת תחושת הפעילים מקריאת הפרוטוקלים והדיונים ברשת ובמפגשים אחרים עם חברי התנועה) . אני יכול להצביע על כמה סיבות.

 1. מוכנות לדיון –  כרגיל כמו בכל דיון היה צורך ליישר קו עם כולם ולקבל דיווח על הנעשה בתנועה ובישיבת ההנהגה בפרט למרות שהפרוטוקול מפורסם באתר. ניתן לפתור בעיה זאת על ידי דיון מוקדם לפני כל פגישה בפורום המזכירות באתר. על צוות ההגוי של התנועה לפרסם את נושאי הדיון בישיבה ולכוון לכל אינפורמציה חדשה שתהיה זמינה לכולם. חברי מזכירות ועד פעילי תנועה שאינם במזכירות. על כל חברי המזכירות יהיה להיכנס כמדי שבוע לפורום לקרוא את העדכונים ובאם ירצו לשאול או להמשיך את הדיון בפורום עצמו רוצי וכדאי. כך גם יהיה קל להכניס נושאים חדשים לדיון והכנת שאר המשתתפים. יש להגיע לישיבה לאחר כניסה אחרונה לפורום כדי לראות להיכן הדיון הגיע וחדשות אחרונות.
 2. סמכויות ומשימות – כאן החלק הגדול והחשוב. התנועה הירוקה היא תנועה של פעילים. על הגוף המכונה מזכירות לקחת חלק גדול יותר בניהול המפלגה ולהוות הכוח המניע העיקרי של התנועה. במיוחד בתקופה זאת בה אנחנו מרעננים את שורות ההנהגה. ועל כן אנחנו צריכים לעדכן את סמכויות המזכירות אשר אינן ברורות כלל מהתקנון וכאמר בישיבות משאירות אותה ללא שינים של ממש.

מתוך תקנון המפלגה

סמכויות המזכירות

מזכירות התנועה הירוקה תדון ותייעץ בנושאים אסטרטגיים הנוגעים לדרכה של המפלגה, תקבל עדכונים ותשמש קבוצת חשיבה להנהגת התנועה, בעלי התפקידים המרכזיים בה ולפעילים מרכזיים. כמו כן תסייע המזכירות בהכנת תכנית עבודה הכוללת תכנון תקציבי לתנועה הירוקה וכן תנחה את פעילות בעלי התפקידים בתנועה.

אני מציע שננסח ביחד את סמכויות הגוף המכונה מזכירות ביחד ונפתח דיון שיביא איתו לבסוף את השיניים הדרושות כל כך. אני מתחיל, אתם תמשיכו. סמכויות ומשימות המזכירות :

 1. לקבוע את דמי ההצטרפות למפלגה ,דמי חבר שנתיים או את דרך ההתפקדות והמנגנון. ( למנות צוות או אדם אחראי על הנושא )
 2. לבצע את החלטות ועידת המפלגה ומפקחת על הנהגת המפלגה ( ועדת ביקורת )
 3. לקבוע את ועדת הבחירות.
 4. הכנת תכנית עבודה הכוללת ותכנון תקציבי לתנועה הירוקה בהחלטת המזכירות האם להעביר למנכ"ל/ית הנבחר
 5. הנחית פעילות בעלי התפקידים בתנועה או האצלת הסמכות על גורם במזכירות או המנכ"ל
 6. סמכת להורות על כינוס ועידה שלא מן המניין לפי המלצת יושב ראש המפלגה או ברוב של 2/3 מחברי המזכירות.
 7. המזכירות מגבשת את רשימת חברי הוועדה המכינה לוועידת המפלגה, ההנגה נותנת אישור סופי.
 8. עבדוה מול צוות הרשת. גיבוש קמפיינים ( למען הציבור או התנועה ) ומבצעי התפקדות. באישור סופי של הנהגת התנועה.
 9. הקמה של צוות דוברות באחריות המזכירות ועבודה מול הנהגת התנועה.
 10. …..

גוף המזכירות צריך לכלול בתוכו את הנהלת המפלגה ואת ועדת הביקורת.

 1. יובל ספיר
  נובמבר 9, 2010 ב- 11:22 pm

  רעיונות מצוינים. רשמתי לפני וננסה להרחיב את היריעה.

 2. נובמבר 10, 2010 ב- 11:40 pm

  סיכום ישיבת המזכירות האחרונה עלה לאתר. כולם מוזמנים לעיין ולהציע הצעות. כמו כן העברתי את הפוסט לשם בתקווה שהוא יצליח להצית את הדיון שכאן כנראה מעניין פחות. עדיין אין לי הרשאת אדמין ונראה שהעיצוב שם פחות מזמין לדיון מאשר כאן. ננסה בהמשך לסדר את זה. בכל מקרה קוראי הפורום מוזמנים גם לאתר הרשמי. ואני יודע שיש לכם מה לומר אז יאללה, מחכים לשמוע מכם

 3. אורי אפלבוים
  נובמבר 12, 2010 ב- 2:20 pm

  המזכירות בבסיסה צריכה להיות הגוף הארגוני העליון של התנועה. אני חושב שהתפקידים העיקריים בתנועה מתפקדת הם אלה שציינת ובראשם.
  1. ועדת הביקורת.
  2. תיאום הפעילות בין הסניפים, ההנהלה, המטה וההנהגה.
  3. ארגון הועידות, ובכלל זה בחירות תנועתיות.

  במקרה של תנועה קיימת עם כסף ומנגנונים פעילים שלושת התפקידים הללו מספקים בהחלט. אין צורך ב"שיניים" יתרות.

  אלא שהתנועה שלנו היא כרגע ללא תקציב וללא גופים מתפקדים כמו סניפים, מטה והנהלה (סליחה עם אלה אשר כן פעילים…). לאור המצב הזה, כדאי שהמזכירות תיקח על עצמה גם תפקידים של הגופים הללו ובראשן הקמת מטה התפקדויות ארצי ומטות איזוריים. בנוסף המזכירות יכולה לארגן גם את הדיון האידיאולוגי הנחוץ כל כך במצע התנועה וליצור את הפלטפורמות (אינטרנט, דיונים איזוריים…) אשר יביאו אותנו לגיבוש מסמך עקרונות רחב לתנועה שיאושר כמובן בועידה.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: