ראשי > דמוקרטיה > האם ח"כ אוקינס רוצה לפגוע בהייטק הישראלי?

האם ח"כ אוקינס רוצה לפגוע בהייטק הישראלי?

מאת דרור רשף.

המכתב שמופיע למטה מפורסם על ידי כמה וכמה בלוגרים, ביוזמה ברוכה להעלות את הרמה של הדיון הציבורי בנושא תמלוגי הגז, לאחר שזו הונמכה לרמה הזויה על ידי טענות כמו "אם אתה בעד מיסוי הגז אז אתה בעד הערבים".

ברצוני לשאול שאלה שישית – האם אקוניס מעוניין לפגוע בייצוא של ההי-טק, הביו-טק ושאר תעשיות עתירות ידע (כמו חלקאות, פיננסים או השפרת טקסטיל) בישראל?

הדיון הציבורי ובעיקר זה בכנסת נסוב סביב הטענה/שאלה – "הגז-הוא-ברכה לישראל-אז-אולי-נצ'פר-קצת-גם-את-האזרחים?"

מעטים ושקטים מידי אומרים "הגז-יכול-להיות-אסון-לכלכלה-שבנינו-פה-בעשורים-האחרונים-והממשלה-צריכה-למנוע-פגיעה-מסוכנת-במשק".

הטיעון הוא פשוט – גילוי גז עלול להביא ל"מחלה הולנדית" – זו עלולה לפגוע בהיטק- ובביו-טק דרך שני מנגונים –

1 ייקור השקל מול הדולר ולכן הקטנת הרווח של ייצואנים.

2. ייקור התשומות של תעשיות עתירות ידע אנושי (שכר, שכירות, הכשרה מקצועית וכו') בגלל ייצוא הגז.

(ההסבר מעט יותר מסובך הייצוא של הגז (תעשיית ייצוא שאינה נסמכת על ידע) יצור "אינפלציה פנימית":

1.  מי שירוויח מהייצוא של הגז, הכנסתו תעלה

2. ולכן הביקוש שלו למוצרי צריכה יעלה

3. הביקוש הזה יעלה מחירים של דירות, משרדים, מזון וכו'  (ועוד ענפים במשק שאינם מייצאים)

4. ולכן לייקור התשומות של תעשיות ייצוא האחרות – בדגש על תעשיות עתירות ידע ו"הון אנושי"

מהנסיון של מדינות אחרות, ההרס יכול להיות מהיר, ואילו השיקום איטי. בניגוד לגז ולנפט, את ההיטק אי אפשר לבנות ביום אחד – הוא דורש מסורת טכנולוגית, תשתיות ידע, הכשרה בתוך מקומות העבודה וכו'. יום יבוא והגז יגמר, ואז לא יהיה יותר מקור פרנסה זה, הרבה לפני זה אנו עלולים לגלות שלא רק שגילוי הגז לא שיפר את מצבנו, הוא ממש הרע אותו.

רק לשם הדגמה, אפשר להזכיר את ספרד. זו כבשה את דרום אמריקה, ושדדה משם מאות או אלפי טונות של המתכות כסף וזהב. ועם זאת המחלה ההולנדית לא פסחה עליה. ספרד של 1592 היתה מדינה ענייה בהרבה מאשר ספרד של 1492. כאשר ירד קצב יבוא המתכות, ספרד, שהיתה מעצמה אירופאית כמו צרפת ואנגליה, הפכה למדינה מפגרת מבחינה כלכלית וטכנולוגית.

האם זה מה שאופיר אקוניס רוצה להשיג? האם יו"ר וועדת הכלכלה לא שמע על המחלה ההולנדית?

ועוד שאלה – איפה כל אנשי ההיטק והביו-טק המתוחכמים, ואיך הם לא עולים על הכנסת בנסיון להגן על הייצוא הישראלי? אולי הם עסוקים מידי ? אולי 10 שנים קדימה זה רחוק מידי במונחים שלהם? אולי פשוט לא מכירים ולא יודעים איך זה קשור אליהם?

וכעת – למכתב הבלוגרים המקורי, אנא הפיצו, שלחו בדואר וכו', תודה,

דרור

================================

צטט: אופנן 2010-10-24 14:20:11

את מי מייצג ח"כ אופיר אקוניס?

''

מכתב גלוי ליו"ר ועדת הכלכלה

לכבוד יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אופיר אקוניס,

בדיון בכנסת על תמלוגי הגז אמרת שתומכי העלאת התמלוגים הם "ארגוני שמאל פונדמנטליטסיים", ושאם יועלו התמלוגים, ישראל תהפוך ל"כלכלה סובייטית שחונקת את המשק", ו"הנפגע העיקרי יהיה האזרח". ציינת גם "איאבק בנושא עד טיפת דמי האחרונה".

אבקש לשאול מספר שאלות:

1. על יוזמי הצעת החוק להעלאת התמלוגים נמנים הח"כים שאמה (ליכוד), אורבך (הבית היהודי), וקנין (ש"ס) ואלדד (האיחוד הלאומי). האם, לטענתך, עמיתך לסיעה, כרמל שאמה, וחבר הכנסת אלדד מהאיחוד הלאומי הם "אנשי שמאל פונדמנטליסטיים"?

2. בארה"ב, בבריטניה, בקנדה ובשאר מדינות המערב, חלקו של הציבור הרחב בהכנסות מהפקת גז גבוה ב-66% בממוצע מזה שבישראל. האם, להערכתו של יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ארה"ב ובריטניה הן "כלכלות סובייטיות שחונקות את המשק"?

3. התמלוגים בארץ כה נמוכים, עד שחלקה של נובל אנרג'י לבדה, שהיא רק אחת השותפות בקידוחי הגז, בהכנסות, גבוה מזה של אזרחי ישראל. המס שמשלמת נובל אנרג'י בישראל נמוך יותר מזה שהיא משלמת בכל מקום אחר בעולם. האם, לטעמך, "ציונות" פירושה "להיאבק עד טיפת הדם האחרונה" על כך, שמירב הההכנסות מאוצרות הטבע של ישראל יגיעו לכיסו של תאגיד זר, במקום אל אזרחי ישראל?

4. המדינה העלתה לאחרונה את נטל המס השולי על השכירים מהמעמד הבינוני-גבוה ל-58%. רבים משכירים אלה הם עובדי הייטק, שבניגוד לחברות האנרגיה, לא מנצלים אוצרות טבע ששייכים למדינה, אלא להפך – תורמים מכשרונם ומחריצותם לקדמה ולשגשוג במדינה. יתר על כן: בעוד שאין שום חשש, שתאגידי האנרגיה יעזבו לפתע את הקידוחים מיותמים, גם אם המס יעלה והן ירוויחו, נניח, "רק" 40 מיליארד דולר, במקום 50 מיליארד – והרי אלה הסכומים שבהם מדובר – עובדי ההייטק שבהם מדובר דווקא כן עלולים לעזוב את המדינה – ולמרבה הצער, רבים מהם אף עושים זאת.

האם זוהי השיטה שלך לדאוג ל"אזרח" – לאלץ עובדים מהמעמד הבינוני-גבוה, שגם כך נושאים כעת בעיקר נטל המיסוי במדינה, לשאת על גבם מעתה גם הטבות מס בשווי עשרות מיליארדי דולרים לתאגידים זרים?

5. המומחים המקצועיים שתומכים בהעלאת התמלוגים– וביניהם פרופ' ברק מדינהד"ר ברנדה שפר ופרופ' אדרעי – לא קיבלו שום תשלום עבור חוות דעתם.

מאידך, כל חוות הדעת שמתנגדות להעלאת התמלוגים נכתבו תמורת תשלום מחברות האנרגיה. בישיבה שאותה ניהלת נכחו 15 לוביסטים בתשלום של תאגידי האנרגיה, המתנגדות להעלאת התמלוגים. את חברת "דלק" מייצג עו"ד רם כספי, המוכר גם כאבי "שיטת השקשוקה".

''

האזרח הקטן עו"ד רם כספי. התמונה – מ'דה מארקר'


מכאן עולה התהיה – האם הלוביסטים ופרקליטי ה"שקשוקה" הם ה"אזרח" שלו אתה דואג כל כך?

בכבוד רב,

איתמר כהן ("אופנן").

בקשה מהקוראים

מכתב זה מתפרסם במקביל בעשרות בלוגים.

תזכורת: מאבקים שפעלו בדרכים דומות הביאו לשינוי תקנות הרעש של השר ארדן, להגשת כתבי אישום נגד מפעלים מזהמים ועוד. אם מספיק אנשים יכתבו – גם הפעם ייווצר לחץ תקשורתי, שישפיע ויועיל מאוד למאבק.

איך אפשר לעזור?

1. להצטרף התקשורת מאוד אוהבת סיפורים כאלה, ואם רבים יצטרפו במהירות, תהיה לכך השפעה גדולה. הנה הקבוצה: את מי מייצג אופיר אקוניס?

2. לשלוח מייל לח"כ אקוניס, לכתובת:

oakunis@knesset.gov.il


אפשר לשלוח פשוט קישור לרשימה הזו.

חשוב לכתוב משהו אישי, שימחיש שמדובר בפניות אותנטיות של אזרחים. אם אתם תומכים או חברים בליכוד – ציינו זאת. לדוגמא: "אני דנה, מורה מירושלים…"; או "שמי יוסי כהן, חבר ליכוד…"

כדי שנוכל לפנות לתקשורת, ולציין ש"נשלחו X מיילים", אנא כתבו גם אותנו למייל – לכתובת

hon.shilton@gmail.com

3. להפיץ את המסר. לבלוגרים שביניכם – אנא כתבו גם אתם על כך, ושילחו את הקישור ל: hon.shilton@gmail.com

"כדי שהרוע ינצח די בכך שהטובים ישבו בשקט" (אדמונד ברק)


מודעות פרסומת
 1. אוקטובר 26, 2010 ב- 12:02 pm

  הי דרור, למה לדבר על ספרד של סוף ימי הביניים, אם אפשר לכתוב על הולנד של המאה ה20?

  • אוקטובר 26, 2010 ב- 8:32 pm

   כי את הדוגמה של הולנד יותר מכירים, וכי הדוגמה של ספרד לדעתי יותר קיצונית – שם הספרדים הביאו טונות של כסף וזהב, גרמו לאינפלציה בכל אירופה (שתרמה בין היתר לירידת הפאודלים שקיבלו רנטות קבועות) ובכל זאת בסופו של דבר זה היה קללה שהורידה את הכלכלה הספרדית.

   וכן, גם נורברגייה, הולנד, מדינות המפרץ ומדינות באפריקה סבלו או סובלות מבעיה דומה. הנורווגים גם מצאו לזה פתרון די מוצלח.

 2. אוקטובר 29, 2010 ב- 9:00 am

  לדעתי עדיף דוגמאות מהזמן האחרון. אני לא הכרתי את המחלה ההולנדית עד שכתבת עליה, וסביר שרק מעטים מכירים את הנושא. הסיפור שלספרד כלכך רחוק שנשמע כמו אגדה ובקלות לפשר להגיד ש"לנו זה לא יקרה" ובטח היו שם עוד גורמים כמו דת פדמנטליסטית ושלטון מלוכני.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: